Підвищений ризик психозів у людей, які споживають марихуану

02.06.2023

Тhe Lancet Psychiatry опублікувало дослідження, яке демонструє спільність певних генетичних чинників сприйнятливості до канабісу і психічних розладів. Раніше вважалося, що вживання канабісу протягом усього життя збільшує шанси розвитку біполярного розладу, шизофренії та втрати когнітивних функцій. Проте певна підгрупа населення має високий ризик як щодо вживання марихуани, так і психічних розладів, судячи з їхньої генетичної схильності. Дослідження допомагає пояснити, чому деякі люди більш сприйнятливі як до вживання канабісу, так і до певних психічних розладів.

                Під час куріння марихуани канабіноїди (фітохімікати рослин роду конопель) всмоктуються в кров і потрапляють у мозок, кріплячись до канабіноїдних рецепторів, розташованих у корі головного мозку, мозочку та базальних гангліях. Це частини мозку, що відповідають за мислення, пам'ять, задоволення, координацію та рух. Локалізація переважно у цих структурах нервової системи пояснює активну психотропну дію канабіноїдів.

                Ці висновки важливі, оскільки вони показують, що складні зв’язки між вживанням марихуани та згаданими розладами можуть бути спричинені не лише вживанням самого наркотику, а й зумовлені спільною генетичною сприйнятливістю. Є гіпотеза, що пояснює цей факт: пацієнти, які мають більшу схильність до психозів, схильні до підвищеної збудливості нейроструктур, тому марихуана у них спричиняє швидшу й сильнішу залежність, ніж у людей зі здоровою нервовою системою.

                У деяких регіонах світу канабіс використовується у медицині для зменшення болю та в якості антидепресанту. Він також розглядається як потенційний засіб лікування психозу. Дослідники зазначають, що спільні генетичні варіанти із протилежними ефектами можуть свідчити про наявність біологічних механізмів, які підтримують лікувальний вплив конопель. Проте все ще з обережністю треба ставитися до такого лікування пацієнтів із шизофренією, оскільки канабіноїди можуть спричиняти психотичні епізоди, скорочувати термін появи симптомів і сприяти негативному довгостроковому прогнозу лікування.

Джерело: https://medicalxpress.com/news/2023-05-genes-cannabis-mental-disorders.html

 

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Терапія та сімейна медицина

21.09.2023 Терапія та сімейна медицина Як творчість Террі Пратчетта, Шона Коннері та Етти Джеймс відтерміновує прояви Альцгеймера?

Хвороба Альцгеймера — невиліковна. Вона призводить до розладів психіки й згодом до повного знищення інтелекту. Найчастіше цей стан виникає в людей старше 65 років. Громадська спілка «Твій сімейний лікар» розповідає, що робити, аби вчасно виявити недугу й вибудувати якісну підтримувальну терапію. ...

19.09.2023 Терапія та сімейна медицина Затверджено проєкт бюджету на 2024 рік: на які зміни очікує сфера охорони здоров’я

«Прогноз фінансування державного бюджету на 2024 р. передбачає зниження дефіциту державного бюджету до 20,4 % ВВП (у 2023 р. – 27 % ВВП). Погашення державного боргу заплановано в обсязі 606,5 млрд грн, у тому числі внутрішнього – 421,6 млрд грн та зовнішнього – 184,9 млрд грн», – зазначає Міністерство фінансів України. 15 вересня було схвалено проєкт держбюджету на 2024 рік. Сфера охорони здоров’я отримає на 24,4 млрд гривень більше, ніж торік, і загальна сума становитиме понад 201 млрд гривень. Окрім цього, змін зазнають і соціальні мінімуми: мінімальна заробітна плата з 1 січня 7100 гривень, з 1 квітня – 8000. Погодинна оплата також зросте: з 1 січня – 42,6 гривні, з 1 квітня – 48. Підвищиться прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць до 2920 грн з 1 січня (+12,8 %)....