Швидка модифікація вірусу пташиного грипу – нова пандемія?

05.06.2023

З моменту першого підтвердженого випадку зараження людей пташиним грипом минуло 26 років. За цей час вірус субтипу Н5N1 обмежувався переважно сезонними спалахами. Він зазнав вибухового географічного поширення країнами Азії, Європи та Африки у 2021-му. А вже до кінця року згаданий вірус було виявлено в Північній Америці, що свідчить про подальше міжконтинентальне поширення.

                Дослідження, опубліковане в Nature Communications, показує, що разом із географічним розповсюдженням серед диких птахів гени згаданого вірусу зазнавали модифікаційних змін і різних комбінацій. Нові типи вірусу відрізняються генотипом, багато з них спричиняють важкі захворювання у ссавців із різким неврологічним ураженням.

                Хоча ризик зараження для людей усе ще низький, вірулентність H5N1 змінюється і викликає певне занепокоєння, адже вірус також був виявлений у стрімко зростаючої кількості ссавців. Для прикладу, в Чилі заявили, що з початку року від пташиного грипу вздовж північного узбережжя країни загинуло майже 9000 морських левів, пінгвінів, видр, морських свинок і дельфінів. Уважається, що більшість ссавців заразилися вірусом, з’ївши інфікованого птаха. Але найбільшим занепокоєнням є результати досліджень, які свідчать про можливу передачу захворювання серед ссавців. «Хоча вірус змінюється, щоб стати ефективнішим для зараження птахів, він залишається непристосованим до людей», - заявив Ієн Браун, голова вірусології в Агентстві охорони здоров’я тварин і рослин Великобританії.

Науковці дослідницької лікарні Сент-Джуда розповідають: «Пташині віруси зв’язуються з іншими рецепторами клітини-хазяїна, ніж віруси людини. Знадобляться дві-три незначні зміни в одному білку, щоб вони стали більш адаптованими до людей». За їхніми словами, одним зі способів зменшити загальну кількість випадків пташиного грипу і, отже, знизити ризик для людей є вакцинація свійських птахів у країнах. Певні держави, наприклад, Китай, Єгипет і В'єтнам, уже провели кампанії з вакцинації птаства. Але більшість не має такого бажання через обмеження імпорту в деяких регіонах і побоювання, що вакциновані птахи, які все ж інфікуються, можуть минути захищену мережу. У квітні США почали тестування кількох вакцин-кандидатів для потенційного використання на птахах. Нещодавно Франція заявила, що сподівається розпочати вакцинацію свійського птаства вже восени цього року. Генеральна директорка Всесвітньої організації охорони здоров'я тварин Монік Елойт заявила, що питання про таке вакцинування має розглядатися якнайшвидше.

Джерело: https://www.nature.com/articles/s41467-023-38415-7

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Терапія та сімейна медицина

21.09.2023 Терапія та сімейна медицина Як творчість Террі Пратчетта, Шона Коннері та Етти Джеймс відтерміновує прояви Альцгеймера?

Хвороба Альцгеймера — невиліковна. Вона призводить до розладів психіки й згодом до повного знищення інтелекту. Найчастіше цей стан виникає в людей старше 65 років. Громадська спілка «Твій сімейний лікар» розповідає, що робити, аби вчасно виявити недугу й вибудувати якісну підтримувальну терапію. ...

19.09.2023 Терапія та сімейна медицина Затверджено проєкт бюджету на 2024 рік: на які зміни очікує сфера охорони здоров’я

«Прогноз фінансування державного бюджету на 2024 р. передбачає зниження дефіциту державного бюджету до 20,4 % ВВП (у 2023 р. – 27 % ВВП). Погашення державного боргу заплановано в обсязі 606,5 млрд грн, у тому числі внутрішнього – 421,6 млрд грн та зовнішнього – 184,9 млрд грн», – зазначає Міністерство фінансів України. 15 вересня було схвалено проєкт держбюджету на 2024 рік. Сфера охорони здоров’я отримає на 24,4 млрд гривень більше, ніж торік, і загальна сума становитиме понад 201 млрд гривень. Окрім цього, змін зазнають і соціальні мінімуми: мінімальна заробітна плата з 1 січня 7100 гривень, з 1 квітня – 8000. Погодинна оплата також зросте: з 1 січня – 42,6 гривні, з 1 квітня – 48. Підвищиться прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць до 2920 грн з 1 січня (+12,8 %)....