Надмірне споживання солі збільшує ризик деменції

07.06.2023

Згідно з дослідженням Fujita Health University, дієта з високим умістом солі збільшує не лише ризики серцево-судинних патологій, а й когнітивних дисфункцій, серед яких переважає деменція. Більшість людей у світі споживає від 9 до 12 грамів солі щодня, що значно перевищує рекомендовану денну максимальну норму споживання.

Експеримент на лабораторних мишах довів: надмірна кількість натрію негативно впливає на тау-білок. За хвороби Альцгеймера та деяких інших нейродегенеративних захворюваннях цей надмірно фосфорильований протеїн утворює нейрофібрилярні клубки та припиняє стабілізувати мікротрубочки в клітинах нервової системи. Дослідницька група також спостерігала за впливом великого споживання солі на емоційну та когнітивну функції, а також фосфорилювання тау в префронтальній корі головного мозку та областях гіпокампа. Окрім білкових змін, учені також виявили зменшення фосфатних груп, пов’язаних із ферментом CaMKI, який бере участь у передачі сигналів нервової системи. Також було виявлено зміни в рівнях білка PSD95 у мишей, який відіграє важливу роль у функціонуванні зв’язків між клітинами або синапсами мозку. Ці біохімічні зміни зникли, коли мишей лікували препаратом від високого кров’яного тиску або коли рецептор, що відповідає за розвиток гіпертензії, мав антагоністичний вплив.

Докторка Сандра Нараянан, хірургиня Тихоокеанського інституту нейронауки, дала роз’яснення щодо можливого майбутнього лікування деменції ліками від гіпертонії: «На цій тваринній моделі було цікавим відзначити, як несприятливі біохімічні зміни від високого споживання натрію і гіперфосфорилювання білка тау були пов’язані зі скороченням довжини клітин мозку або дендритної довжини, особливо на тих ділянках, які беруть участь у пам’яті. Не можна думати, що деменція є оборотною за допомогою ліків від артеріального тиску, але якщо є біохімічні докази того, що ранні етапи когнітивних захворювань можна уповільнити або вилікувати за допомогою зниження артеріального тиску завдяки цим біохімічним і фармакологічним механізмам, це може мати потенційний терапевтичний ефект. Є дуже складна взаємодія між різними компонентами гормонів, які пов’язані з активацією судинних розладів, розвитком гіпертонії та когнітивними порушеннями».

Докторка Нараянан порадила використовувати спеції, свіжі та сушені трави, овочі, аби додати смаку і звести до мінімуму використання солоних приправ, таких як соєвий соус, гірчиця, кетчуп, маринованих огірків, оливок та сирів, коли готуєте вдома.

Джерело: https://www.medicalnewstoday.com/articles/consuming-too-much-salt-may-raise-risk-of-hypertension-linked-dementia

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Терапія та сімейна медицина

Оновлення щодо реклами фармацевтичних засобів: на що чекати із жовтня? 29.09.2023 Терапія та сімейна медицина Оновлення щодо реклами фармацевтичних засобів: на що чекати із жовтня?

Із 2 жовтня поточного року вступає в силу оновлений Закон «Про рекламу» від 30.05.2023. Основні оновлення викладено нижче. Стосовно реклами на платформах спільного доступу (наприклад, YouTube або Facebook) визначено, що особа, яка розповсюджує програму чи користувацьке відео, що містять рекламу, зобов’язана в момент завантаження ідентифікувати відповідні програму чи відео як такі, що містять рекламу. Таким чином, користувацькі відео різних блогерів, якщо вони розповідають про лікарські засоби та отримали винагороду за розповсюдження цього відео, повинні ідентифікуватися як реклама. На такі види реклами поширюватиметься закон, як і на інші її види (телевізійна або через радіо). ...

29.09.2023 Терапія та сімейна медицина Щоденник медичних подій на 30-07 жовтня

...

28.09.2023 Терапія та сімейна медицина Безоплатний семінар на Public Health для лікарів та лікарок ПМД

6 жовтня 2023 року у рамках 32 Міжнародної медичної виставки Public Health громадська спілка «Твій сімейний лікар» проведе для медиків та медикинь безоплатний семінар: «10 способів перестати бути “дільничними”: чому змінити назву професії недостатньо». ...