Всесвітній день лімфоми

15.09.2023

Всесвітній день лімфоми (WLAD) щорічно проводиться 15 вересня і присвячений підвищенню обізнаності про лімфому – форму раку, яка стає все більш розповсюдженою. Ця глобальна ініціатива, організована Коаліцією пацієнтів із лікування лімфоми (WLAD), започаткована 2004 року з метою поширення інформації та ознайомлення громадськості з особливостями лімфоми з акцентом на розпізнавання симптомів, ранню діагностику та лікування.

Цьогоріч головне гасло Всесвітнього дня лімфоми звучить так: «Нам не терпиться зосередитися на наших почуттях», що підкреслює необхідність концентрації уваги на психологічних та емоційних проблемах, з якими стикаються пацієнти.

Згідно з даними опитувальника Global Patient Survey on Lymphomas and CLL (2012), 82 % пацієнтів із лімфомою повідомили, що переживали емоційні та психологічні ефекти впродовж останніх 12 місяців, серед яких більшість респондентів відмічали страх рецидиву та прогресування захворювання, вдвічі менше відчували тривожність, депресію та ізоляцію.

Дуже часто на наявність психологічних та емоційних проблем у хворих із лімфомою ніхто не звертає уваги, та вони чинять негативний вплив на самопочуття людей, а також ефективність лікування. Саме тому хворим важливо навчитися справлятися зі складними почуттями, зокрема налагодити тісніші стосунки із сім’єю та друзями для відчуття більшого зв’язку із самим собою, що дасть можливість повноцінно жити і насолоджуватись поточним моментом.

Нагадаємо, що лімфома – злоякісне новоутворення, що походить із клітин імунної системи, за якого злоякісні клітини, які діляться неконтрольовано, розносяться по всьому організму і осідають в органах лімфатичної системи, найчастіше у лімфатичних вузлах. 

Лімфома – це не одна хвороба, а група із понад 30-ма різними хворобами. Існують два головних типи пухлин імунної системи: лімфома Ходжкіна та неходжкінські лімфоми. Рішення про приналежність лімфоми до певної групи приймається після дослідження зразка біопсії.

Оскільки лімфома вражає різні органи і системи, то клінічна картина значною мірою залежатиме від місця ураження. Однак існують і неспецифічні симптоми, при тривалому збереженні яких у пацієнта варто запідозрити злоякісне захворювання. До них відносяться наступні: збільшення лімфовузлів, підвищення температури тіла вище 37 С, яке утримується тривалий час (тижні), головний біль, пітливість, кашель, задишка, шкірний свербіж, зниження маси тіла, надмірна втомлюваність, втрата апетиту та ін.

Лімфома – один із небагатьох видів раку, який успішно лікується в залежності від типу та відрізняється результатом у кожному випадку окремо. Лімфому Ходжкіна можна вилікувати у 85–95 % випадків, лімфоми неходжкінського типу більш небезпечні – на ранніх стадіях лікуються близько 70 %. Діагностика являє собою значну проблему, оскільки ці хвороби досить рідко зустрічаються у практиці лікарів первинної ланки, а їх клінічні ознаки властиві багатьом іншим хворобам, водночас шанси хворих на одужання повністю залежать від точної своєчасної діагностики, а також від вчасного інтенсивного лікування.

Зазвичай успіх лікування, особливо онкологічної патології, залежить, в першу чергу, від раннього виявлення хвороби, але й також від збереження при цьому психологічного здоров’я та емоційного комфорту пацієнтів Однак слід пам’ятати: навіть такі важкі хвороби, як лімфоми, не є вироком!

Підготувала Людмила Суржко

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Онкологія та гематологія

FDA схвалило першу терапію рідкісних типів неракових пухлин 30.11.2023 Онкологія та гематологія FDA схвалило першу терапію рідкісних типів неракових пухлин

Управління з контролю за продуктами й ліками США (FDA) схвалило таблетки Ogsiveo (нірогацестат) для дорослих пацієнтів із прогресуючою десмоїдною пухлиною, які потребують системного лікування. Ogsiveo є першим препаратом, схваленим для лікування пацієнтів із десмоїдними пухлинами, рідкісним підтипом сарком м’яких тканин. Десмоїдні пухлини не є раковими, але можуть бути локально агресивними. Вони можуть проникати в навколишні структури та органи, що призводить до болю, проблем зі здатністю рухатися та зниження якості життя. Хоча хірургічне видалення історично було методом вибору, існує високий ризик повернення пухлини або виникнення інших проблем зі здоров’ям після видалення. Тому системна терапія все частіше досліджується в клінічних випробуваннях. ...

27.11.2023 Акушерство/гінекологія Онкологія та гематологія Учені виявили потужні та селективні інгібітори для лікування раку яєчників

Щоби визначити потенційні терапевтичні цілі та доклінічні препарати-кандидати для лікування раку яєчників, дослідники під керівництвом Тан Лі із Шанхайського інституту органічної хімії Академії наук Китаю розробили нові маломолекулярні інгібітори CPSF3. CPSF3 – ключовий комплекс фактора специфічності поліаденілування (CPSF), який каталізує сплайсинг пре-мРНК і регулює завершення синтезу білків під час транскрипції. Команда науковців систематично вивчала регуляторні функції комплексу CPSF за раку яєчників і довела, що він залежить виключно від механізму припинення транскрипції, де активність CPSF3 незамінна. Отримавши такі висновки, вчені мали на меті підтвердити CPSF3 як потенційну терапевтичну мішень шляхом пошуку інгібіторів, які могли б фармакологічно порушити ферментативну активність CPSF3 у клітинах та in vivo....

24.11.2023 Дерматологія Онкологія та гематологія Новий препарат демонструє потенціал у лікуванні плоскоклітинного раку шкіри

Дослідження, проведене в Університеті Турку, Фінляндія, показує, що пліксорафеніб, новий препарат, розроблений для лікування меланоми та раку легенів, також може зупинити прогресування плоскоклітинного раку шкіри. Плоскоклітинна карцинома шкіри (cSCC) є найпоширенішою формою метастатичного раку шкіри. Захворюваність на cSCC зростає в усьому світі, щороку діагностуються мільйони нових випадків. Прогноз метастатичного раку поганий, оскільки на сьогодні немає ефективних цільових методів лікування. ...