Як надавати якісну медичну допомогу з обмеженими ресурсами: Україно-швейцарський проєкт «Діємо для здоров’я» навчає медиків застосовувати PEN-протоколи для лікування неінфекційних захворювань в умовах гуманітарної кризи

26.09.2023

Зростання у світі кількості неінфекційних захворювань (НІЗ) є однією з основних загроз громадському здоров’ю, адже вони призводять до високого рівня смертності та інвалідності населення. До поширених НІЗ належать серцево-судинні захворювання, діабет, хронічні респіраторні та онкологічні захворювання. В умовах надзвичайних ситуацій, епілепсія та хвороби нирок також є поширеними НІЗ.

До повномасштабного вторгнення росії в Україну, в 2020-2021 році, на серцево-судинні та онкологічні захворювання припадало 86% смертності. Дослідження показують, що гуманітарні ситуації, пов’язані з підвищеною захворюваністю та смертністю від НІЗ, можуть негативно впливати на показники громадського здоров’я впродовж багатьох років після їхнього закінчення.

На це впливають чимало факторів, зокрема пошкодження чи руйнування об’єктів інфраструктури та медзакладів. За понад 15 місяців повномасштабної війни в Україні ворожі обстріли пошкодили 1370 медзакладів,  ще 184 об’єкти були зруйновані вщент. Стрес, підвищена тривожність,  погане харчування та переривання лікування хронічних захворювань також вплинули на значне поширення та ускладнення перебігу неінфекційних захворювань.

Тому в межах Україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я» у Дніпропетровській, Полтавській, Львівській, Рівненській областях проходять навчальні тренінги з впровадження PEN-протоколів, адаптованих для умов гуманітарної кризи (PEN-H) для закладів первинної медико-санітарної допомоги.

PEN-H протоколи включають в себе комплекс пріоритетних, економічно ефективних втручань, здатних забезпечити прийнятну якість медичної допомоги із дуже обмеженими ресурсами. Під час тренінгу учасники навчаються мотиваційному консультуванню, розглядають інструменти та практичні кейси на тему ведення пацієнтів з серцево-судинними захворюваннями та артеріальною гіпертензією, цукровим діабетом, бронхіальною астмою та ХОЗЛ, напрацьовують активності для плану впровадження PEN-H протоколів у щоденну медичну практику.

«Ми бачимо, що сімейним лікарям та медичним сестрам бракує знань у темі профілактики та менеджменту неінфекційних захворювань. Особливо бракує повноцінного залучення медичних сестер/братів до роботи з пацієнтами з НІЗ. Україно-швейцарський проєкт «Діємо для здоров’я» прагне посилювати спроможність закладів ПМД щодо раннього виявлення, лікування та ведення пацієнтів із НІЗ через розвиток навичок та компетенцій медичних працівників», – ділиться Владислав Збанацький, координатор з питань первинної ланки медичної допомоги Україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я».

Програма побудована на ідеї перевернутого навчання, тобто, теоретичний матеріал студенти опрацьовують самостійно перед тренінгом (лекція 1 та 2), а на заняттях фокусуються на практичних вправах і груповій роботі. Крім того, викладачі тренінгів – це сімейні лікарі та медичні сестри та брати ПМД, які діляться колегами власним досвідом, опираючись на сучасні стандарти та протоколи.

Щоб стати учасником тренінгу необхідно звернутися до регіональних координаторів проєкту.

Впродовж червня–вересня 2023 року тренінг пройшли понад 700 сімейних лікарів та медичних сестер. Мета проєкту – навчити якомога більше медичних працівників, які будуть ділитися своїми знаннями і досвідом з колегами за принципом «рівний рівному».

Також на основі навчальної програми з впровадження PEN-протоколів, буде розроблений онлайн-курс для навчальної платформи Центру громадського здоров’я МОЗ України, який можна буде пройти наступного року.

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Терапія та сімейна медицина

Встановлено, що схуднення значно змінює мікробіом і впливає на мозкову діяльність 05.12.2023 Гастроентерологія Терапія та сімейна медицина Ендокринологія Встановлено, що схуднення значно змінює мікробіом і впливає на мозкову діяльність

У всьому світі понад мільярд людей страждають від ожиріння. Одним із методів схуднення є періодичне обмеження енергії (IER), коли дні відносного голодування чергуються із днями звичайного харчування. На відміну від постійного сталого дефіциту калорій, а отже, й енергії, організм то отримує необхідну кількість їжі, то має обмеження. Під керівництвом Цян Цзена, наукового співробітника Інституту управління охороною здоров'я лікарні PLA у Пекіні, було вивчено, що дієта IER змінює вісь мозок–кишечник–мікробіом. Такі зміни в мікробіомі кишечника та в активності пов’язаних регіонів мозку під час і після втрати ваги є динамічними і довготривалими....

05.12.2023 Неврологія Терапія та сімейна медицина Картування всього мозку показує різний вплив кетаміну на дофамінову систему

Кетамін – анестетик, також відомий своїм незаконним використанням як наркотик, – останнім часом здобув кращу репутацію, оскільки медичний персонал почав визнавати його широкий спектр терапевтичних ефектів. Препарат усе частіше використовується для різних медичних цілей, у тому числі як знеболювальний засіб, альтернативний опіоїдам, і як терапія стійкої до лікування депресії. У новому дослідженні, опублікованому в журналі Cell Reports, біологи та біомедичні інженери з Колумбійського університету нанесли карту впливу кетаміну на мозок мишей і виявили, що повторне використання протягом тривалих періодів часу призводить до поширених структурних змін у дофаміновій системі мозку. ...

01.12.2023 Терапія та сімейна медицина Щоденник медичних подій 4-10 грудня

...