Як надавати якісну медичну допомогу з обмеженими ресурсами: Україно-швейцарський проєкт «Діємо для здоров’я» навчає медиків застосовувати PEN-протоколи для лікування неінфекційних захворювань в умовах гуманітарної кризи

26.09.2023

Зростання у світі кількості неінфекційних захворювань (НІЗ) є однією з основних загроз громадському здоров’ю, адже вони призводять до високого рівня смертності та інвалідності населення. До поширених НІЗ належать серцево-судинні захворювання, діабет, хронічні респіраторні та онкологічні захворювання. В умовах надзвичайних ситуацій, епілепсія та хвороби нирок також є поширеними НІЗ.

До повномасштабного вторгнення росії в Україну, в 2020-2021 році, на серцево-судинні та онкологічні захворювання припадало 86% смертності. Дослідження показують, що гуманітарні ситуації, пов’язані з підвищеною захворюваністю та смертністю від НІЗ, можуть негативно впливати на показники громадського здоров’я впродовж багатьох років після їхнього закінчення.

На це впливають чимало факторів, зокрема пошкодження чи руйнування об’єктів інфраструктури та медзакладів. За понад 15 місяців повномасштабної війни в Україні ворожі обстріли пошкодили 1370 медзакладів,  ще 184 об’єкти були зруйновані вщент. Стрес, підвищена тривожність,  погане харчування та переривання лікування хронічних захворювань також вплинули на значне поширення та ускладнення перебігу неінфекційних захворювань.

Тому в межах Україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я» у Дніпропетровській, Полтавській, Львівській, Рівненській областях проходять навчальні тренінги з впровадження PEN-протоколів, адаптованих для умов гуманітарної кризи (PEN-H) для закладів первинної медико-санітарної допомоги.

PEN-H протоколи включають в себе комплекс пріоритетних, економічно ефективних втручань, здатних забезпечити прийнятну якість медичної допомоги із дуже обмеженими ресурсами. Під час тренінгу учасники навчаються мотиваційному консультуванню, розглядають інструменти та практичні кейси на тему ведення пацієнтів з серцево-судинними захворюваннями та артеріальною гіпертензією, цукровим діабетом, бронхіальною астмою та ХОЗЛ, напрацьовують активності для плану впровадження PEN-H протоколів у щоденну медичну практику.

«Ми бачимо, що сімейним лікарям та медичним сестрам бракує знань у темі профілактики та менеджменту неінфекційних захворювань. Особливо бракує повноцінного залучення медичних сестер/братів до роботи з пацієнтами з НІЗ. Україно-швейцарський проєкт «Діємо для здоров’я» прагне посилювати спроможність закладів ПМД щодо раннього виявлення, лікування та ведення пацієнтів із НІЗ через розвиток навичок та компетенцій медичних працівників», – ділиться Владислав Збанацький, координатор з питань первинної ланки медичної допомоги Україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я».

Програма побудована на ідеї перевернутого навчання, тобто, теоретичний матеріал студенти опрацьовують самостійно перед тренінгом (лекція 1 та 2), а на заняттях фокусуються на практичних вправах і груповій роботі. Крім того, викладачі тренінгів – це сімейні лікарі та медичні сестри та брати ПМД, які діляться колегами власним досвідом, опираючись на сучасні стандарти та протоколи.

Щоб стати учасником тренінгу необхідно звернутися до регіональних координаторів проєкту.

Впродовж червня–вересня 2023 року тренінг пройшли понад 700 сімейних лікарів та медичних сестер. Мета проєкту – навчити якомога більше медичних працівників, які будуть ділитися своїми знаннями і досвідом з колегами за принципом «рівний рівному».

Також на основі навчальної програми з впровадження PEN-протоколів, буде розроблений онлайн-курс для навчальної платформи Центру громадського здоров’я МОЗ України, який можна буде пройти наступного року.

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Терапія та сімейна медицина

Циркадний годинник можна використовувати для покращення імунотерапії раку 29.05.2024 Онкологія та гематологія Терапія та сімейна медицина Циркадний годинник можна використовувати для покращення імунотерапії раку

Багатопрофільна дослідницька група Каліфорнійського університету в Ірвайні виявила, що циркадний годинник – біологічний стимулятор, який керує щоденними ритмами фізіологічних процесів, у тому числі імунних функцій, – можна використовувати для підвищення ефективності терапії інгібіторами контрольних точок раку. Інгібітори контрольних точок блокують різні білки від зв’язування з пухлинними клітинами, дозволяючи Т-клітинам імунної системи вбивати пухлину. Циркадний ритм – це 24-годинний внутрішній хронометр у мозку, який регулює цикли сну й активності та практично всі функції організму, перебуваючи в синхронізації з денним і нічним циклом планети. Раніше дослідження виявили: коли внутрішній годинник виходить із ладу, у хвороби є більше шансів на розвиток....

29.05.2024 Кардіологія Терапія та сімейна медицина Плозасіран – новий препарат для лікування гіперліпідемії, що знижує ризик серцево-судинних патологій

Дослідження, проведене Медичним коледжем Бейлора (Х'юстон, США), показало, що нова терапія значно знижує рівень тригліцеридів у людей зі змішаною гіперліпідемією – підвищенням рівня тригліцеридів і холестерину. Результати, опубліковані в останньому випуску журналу New England Journal of Medicine, демонструють, як діє новий препарат плозасіран. Він впливає на ApoC3, який є ключовим регулятором ліпопротеїнових частинок, що несуть залишки тригліцеридів і холестерину. Ліпопротеїни низької щільності (ЛПНЩ) – основні переносники холестеролу в організмі. Холестерол, що входить до їх складу, вважається шкідливим, оскільки його надлишок спричиняє ризик утворення в артеріях бляшок, які збільшують загрозу закупорки судин та появи інсульту або інфаркту....

24.05.2024 Терапія та сімейна медицина Щоденник медичних подій 27 травня - 02 червня

...