Пошкодження зубної емалі за целіакії спричинене аутоімунною реакцією

28.11.2023

Згідно з нещодавнім дослідженням, пошкодження зубної емалі, яке часто трапляється за целіакії, може бути спричинене аутоімунною реакцією через білки їжі. Інститут стоматології Університету Східної Фінляндії був залучений до міжнародного спільного дослідження, результати якого були опубліковані в Naturе. Науковці виявили зв'язок між порушеннями розвитку зубної емалі, які спостерігаються при деяких аутоімунних захворюваннях, таких як целіакія, і появою аутоантитіл проти білків, відповідальних за формування здорової зубної емалі.

Целіакія є одним із найпоширеніших аутоімунних захворювань на сьогоднішні, яке переважно розвивається в дитинстві та вражає 1 зі 100 людей. Хоча основним симптомом целіакії є запалення кишечника, добре відомо, що в дітей, уражених цією хворобою, зубна емаль часто не розвивається належним чином. Нерідко стоматолог першим підозрює целіакію в дитини. Довгий час вважалося, що стоматологічні прояви за целіакії в основному спричинені порушенням всмоктування, пов’язаним із запаленням кишечника. Однак це дослідження вперше показало, що дефекти у формуванні емалі можуть бути через антитіла, які виробляються проти білків у кишечнику або в їжі шляхом зв’язування з білками, які контролюють розвиток зубної емалі.

Фермент білка трансглутаміназа тонкого кишечника 2 (TGM2) відіграє ключову роль у запуску целіакії, модифікуючи білок гліадин, компонент глютену в раціоні, у кишечнику. Імунна система уражених людей реагує на комплекс TGM2/гліадин і виробляє аутоантитіла проти обох цих білків. Поява антитіл проти TGM2 настільки специфічна для захворювання, що її також використовують для скринінгу целіакії.

У більшості пацієнтів із целіакією розвиваються аутоантитіла (переважно ізотипу IgA) проти специфічних білків, експресія яких індукується в тимусі. Це призводить до порушення центральної толерантності та подальшого утворення відповідних аутоантитіл, які перешкоджають формуванню емалі. Однак при целіакії утворення таких аутоантитіл зумовлене порушенням периферичної толерантності до кишкових антигенів, які також експресуються у тканині емалі. Тому зараз целіакію розглядають як приклад раніше не ідентифікованого типу IgA-залежного аутоімунного розладу, який називають аутоімунним недосконалим амелогенезом.

Джерело: https://www.technologynetworks.com/immunology/news/tooth-enamel-damage-in-celiac-disease-may-be-triggered-by-autoimmune-reaction-381410#:~:text=Researchers%20have%20spotted%20a%20link,and%20the%20appearance%20of%20autoantibodies.&text=According%20to%20a%20recent%20study,by%20gut%20or%20food%20proteins.

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Алергія та імунологія

Рапаміцин – препарат проти старіння, який покращує імунну функцію через ендолізосоми 04.03.2024 Терапія та сімейна медицина Рапаміцин – препарат проти старіння, який покращує імунну функцію через ендолізосоми

Терапевтичний препарат рапаміцин (сиролімус), який зазвичай використовується в терапії раку та після трансплантації органів, може подовжити тривалість життя та здоров’я лабораторних тварин. Розуміння того, як сиролімус продовжує життя, є важливим, оскільки це допомагає запобігти небажаним побічним ефектам. Раніше було відомо, що рапаміцин подовжує тривалість життя за допомогою двох механізмів: посилення аутофагії та зниження активності білка під назвою кіназа 6 (S6K). Було показано, що миші зі зміненим S6K живуть довше. Але те, як саме працює цей механізм, залишалося незрозумілим. Дослідження опубліковано в журналі Nature Aging....

01.03.2024 Терапія та сімейна медицина Виготовлення штучних очних яблук за допомогою 3D-друку

Команда біомедичних та офтальмологічних дослідників із кількох європейських установ, працюючи з фахівцями із комп’ютерної графіки, розробила техніку 3D-друку штучних очних яблук, яка є швидшою, точнішою та дешевшою, ніж традиційні методи виготовлення протезів. Їхня наукова робота опублікована в журналі Nature Communications. Деякі люди втрачають око через хворобу або травму, що залишає порожню очну ямку. Окрім втрати зору на одне око, таким пацієнтам доводиться вирішувати естетичну проблему: носити пов’язку на оці або вставляти штучне око....

01.03.2024 Терапія та сімейна медицина Щоденник медичних подій 4- 10 березня

...