Сканування очей може дати важливу інформацію про здоров’я нирок

06.12.2023

Дослідження показують, що 3D-сканування очей може виявити важливі підказки про здоров’я нирок, які допоможуть відстежити прогресування захворювання. Експерти кажуть, що технологія має потенціал для підтримки ранньої діагностики, оскільки поточні скринінгові тести не можуть виявити стан, доки не буде втрачена половина функції нирок.

Дослідники використовували надто збільшені зображення, щоби виявити зміни сітківки – шару тканини в задній частині ока, який сприймає світло та посилає сигнали в мозок. Вони виявили, що зображення пропонують швидкий неінвазивний спосіб моніторингу здоров’я нирок. Око є єдиною частиною тіла, де можна побачити ключовий процес, який називається мікросудинною циркуляцією, і цей потік крові через найдрібніші судини тіла часто порушується при захворюваннях нирок. Дослідники з Единбурзького університету вивчали, чи можна використовувати 3D-зображення сітківки, отримані за допомогою технології оптичної когерентної томографії (ОКТ), для визначення та точного прогнозування прогресування захворювання нирок.

Команда аналізувала ОКТ-зображення 204 пацієнтів на різних стадіях захворювання нирок, включно із пацієнтами після трансплантації, разом із 86 здоровими добровольцями. Вчені виявили, що пацієнти із хронічною хворобою нирок мають тоншу сітківку ока, порівнюючи зі здоровими. Дослідження також показало, що витончення сітківки ока прогресувало в міру зниження функції нирок. Ці зміни були скасовані, коли функція нирки була відновлена після успішної трансплантації. У пацієнтів із найважчою формою захворювання, яким пересадили нирку, після операції спостерігалося швидке потовщення сітківки.

Дослідницька група каже, що ця технологія, підтримувана платформою обробки зображень Heidelberg Engineering, також може допомогти в розробці нових ліків. Це можливо, якщо виміряти зміни в сітківці, які вказують на те, чи реагує нирка на потенційні нові методи лікування і в який спосіб.

Джерело: https://www.nature.com/articles/s41467-023-43125-1

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Терапія та сімейна медицина

Які зв'язки існують між високим рівнем ніацину та хворобами серця? 21.02.2024 Кардіологія Терапія та сімейна медицина Які зв'язки існують між високим рівнем ніацину та хворобами серця?

Дослідники Клівлендської клініки (штат Огайо, США) виявили новий шлях, який спричиняє серцево-судинні захворювання, пов’язані із високим рівнем ніацину. Вітамін РР, або В3 (ніацин, нікотинова кислота, нікотинамід), застосовується при пелагрі, дерматитах, невритах, судинних захворюваннях, атеросклерозі, хворобах печінки. Раніше його активно використовували для зниження рівня холестерину. Упродовж десятиліть Сполучені Штати Америки та понад 50 інших країн вимагали збагачувати ніацином основні продукти харчування, такі як борошно, крупи й овес, щоби запобігти гіпо- та авітамінозу....

19.02.2024 Кардіологія Терапія та сімейна медицина Установлено, що серцевий напад значно підвищує ризик інших захворювань

Дослідники з Університету Лідса (Великобританія) проаналізували понад 145 мільйонів записів, що стосуються кожного дорослого пацієнта, госпіталізованого протягом дев’яти років, щоби визначити ризик довгострокових наслідків для здоров’я після серцевого нападу, – це найбільше дослідження такого роду. Незважаючи на те, що серцевий напад є серйозним і небезпечним для життя станом, за оцінками Британського кардіологічного фонду, сьогодні понад 7 із 10 людей виживають після них, якщо отримують швидку та невідкладну допомогу, спрямовану на відновлення припливу крові до серцевого м’яза. За висновками дослідників, у пацієнтів, які перенесли серцевий напад, подальші захворювання розвивалися набагато швидше, ніж у людей того ж віку та статі, які не мали його....

16.02.2024 Терапія та сімейна медицина Щоденник медичних подій 19-25 лютого

...