Головна Новини Гастроентерологія Хронічне порушення циркадного ритму є канцерогеном для людини

8 лютого, 2024

Хронічне порушення циркадного ритму є канцерогеном для людини

Хронічне порушення циркадного ритму є канцерогеном для людини

Нещодавнє дослідження Медичного коледжу Бейлора (Х'юстон, США), опубліковане у Journal of Hepatology, є першим експериментальним доказом того, що хронічна циркадна дисфункція справді є канцерогеном для людини. «Ми працювали з гуманізованою моделлю миші, – сказав провідний автор доктор Лонінг Фу, доцент кафедри медицини – гастроентерології та член Комплексного онкологічного центру. – Ця модель має клітини печінки людини й миші, що дозволяє нам вивчати вплив порушення циркадного ритму на пухлинний процес у клітинах людини».

Циркадний ритм – це 24-годинний внутрішній хронометр мозку, який регулює цикли сну й активності та практично всі функції організму, перебуваючи в синхронізації з денним і нічним циклом планети. Раніше дослідження виявили: коли внутрішній годинник виходить із ладу, у хвороби є більше шансів на розвиток. Гуманізованих мишей піддавали двом різним умовам. Одна група тварин була синхронізована із природним циклом дня і ночі. Для іншої групи дослідники змінили періоди світла та темряви, яким піддавалися тварини, щоби створити еквівалент змін, які відчуває людина, літаючи туди й назад, наприклад, із Сан-Франциско до Лондона щотижня впродовж тривалого періоду.

Учені виявили, що, порівнюючи з мишами, яких утримували в умовах нормального циклу світла/темряви, гризуни в групі із часовим відставанням мали меншу тривалість життя, підвищені ризики цирозу, жовтяниці, а також розвинули рак у як клітинах печінки миші, так і людини. Важливим є те, що хронічне часове відставання від нормального циркадного ритму сприяло також розвитку метастазів у гуманізованих печінках. Аналізи крові та мікроскопічні дослідження печінки виявили численні спільні риси між гуманізованими мишами та пацієнтами з раком печінки, включаючи непереносимість глюкози, аномальне накопичення жиру в печінці, запалення і фіброз. Це підтверджує достовірність цієї моделі для вивчення стану людини.

У гуманізованих мишей із неправильними біоритмами спонтанно розвинувся рак печінки у клітинах печінки людини тим самим шляхом, що й у людей. Дослідження експресії генів показують, що розвиток раку в цій моделі зумовлений змінами в експресії тисяч генів, які залежать від типу клітини, часу та стадії захворювання. Одним із важливих висновків наукової розвідки є те, що коли пухлини спонтанно розвиваються у відповідь на хронічні циркадні порушення, повернення мишей до нормального циркадного годинника сповільнює розвиток пухлини та запобігає метастазам. Ця робота показує, що циркадні впливи на рак не можна недооцінювати – хронічна циркадна дисфункція є канцерогеном для людини. Здобуті дані підвищують обізнаність про підвищений ризик раку для людей, які працюють у нічні зміни протягом тривалого часу або регулярно подорожують через кілька часових поясів.

Джерело: https://www.journal-of-hepatology.eu/article/S0168-8278(23)05184-X/fulltext