Додаток до смартфонів може прокласти шлях до лікування лобно-скроневої деменції в людей до 60 років

02.04.2024

Лобно-скронева деменція (ЛСД) – руйнівний неврологічний розлад, який часто проявляється в середньому віці (40-60 років) і зазвичай спричинений мутаціями генів, що кодують специфічні для мозку білки (наприклад, Тау-білок, проґранулін). Дослідженню захворювання перешкоджають проблеми з ранньою діагностикою та труднощі з відстеженням того, як люди реагують на лікування, яке, імовірно, буде ефективним лише на ранніх стадіях. Щоби вирішити цю проблему, дослідницька група під керівництвом Каліфорнійського університету в Сан-Франциско створила когнітивні тести за допомогою мобільного додатку та винайшла, що він може виявити ранні ознаки ЛСД у людей, які були генетично схильні до захворювання, але ще не розвинули симптоми. Ці тести були принаймні такими ж чутливими, як нейропсихологічні оцінки, зроблені в клініці.

Учені співпрацювали із програмною компанією Datacubed Health, яка розробила платформу, що містить тести виконавчих функцій, такі як планування та визначення пріоритетів, концентрація уваги і контроль імпульсів. При ЛСД частина мозку, відповідальна за виконавчі функції, зменшується в міру прогресування хвороби. Багато даних, зібраних додатком, включаючи записи голосу та рухи тіла, дозволили дослідникам розробити нові тести, які допоможуть із ранньою діагностикою та моніторингом симптомів. Програмісти розробили можливість записувати мову, поки учасники проходили кілька різних тестів. Також вони створили тести на точні і сповільнені рухи, рівновагу та різні аспекти мови.

Зараз понад 30 клінічних випробувань ЛСД тривають або перебувають на стадії планування, включаючи одне, за результатами якого буде створено перший препарат, схвалений для уповільнення прогресування захворювання. Дослідники сподіваються, що нова мобільна технологія прискорить роботу. Як і у випадку із хворобою Альцгеймера, вважається, що пацієнти з такою деменцією найбільш сприйнятливі до лікування на ранній стадії, в ідеалі ще до появи симптомів. Більшість пацієнтів із ЛСД дізнаються про свій діагноз на доволі пізній стадії захворювання, оскільки симптоми помилково приймають за психічні розлади.

Джерело: https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2816782

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Неврологія

05.04.2024 Терапія та сімейна медицина Ендокринологія Нервова стимуляція при апное сну виявилася менш ефективною для людей із високим ІМТ

Лікування синдрому обструктивного апное сну (СОАС) за допомогою нервової стимуляції, яке спочатку було схвалено лише для людей з індексом маси тіла (ІМТ) у здоровому діапазоні, нещодавно було поширено на пацієнтів з ІМТ до 40, діапазоном, який зазвичай описується як важке ожиріння. Здоровими вважаються особи із показником ІМТ від 18,5 до 24,9. Розширені критерії прийнятності для лікування надають більшій кількості пацієнтів з апное уві сні доступ до дедалі популярнішої терапії, відомої як стимуляція під’язикового нерва. Однак нове дослідження Медичної школи Вашингтонського університету в Сент-Луїсі вказує на те, що ймовірність успішного лікування нервовою стимуляцією значно падає, коли вага пацієнта перевищує нормальний діапазон....

05.04.2024 Терапія та сімейна медицина Щоденник медичних подій 8-14 квітня

...