Головна Новини Кардіологія та кардіохірургія Новий біомаркер допомагає ідентифікувати клітини, що можуть відновлювати пошкоджені кровоносні судини

8 травня, 2024

Новий біомаркер допомагає ідентифікувати клітини, що можуть відновлювати пошкоджені кровоносні судини

Новий біомаркер допомагає ідентифікувати клітини, що можуть відновлювати пошкоджені кровоносні судини

Дослідники Медичної школи Університету Індіани виявили білковий маркер, який допомагає ідентифікувати клітини, здатні відновлюватися в пацієнтів із пошкодженими кровоносними судинами. Їхні висновки, нещодавно опубліковані в Circulation, можуть виявити нові методи лікування для людей з ендотеліальною дисфункцією, типом розладу, який спричиняє ішемічну хворобу серця. Це дослідження є першим, у якому встановлено, що єдиний проспективний маркер ідентифікує судинні клональні репопуляційні ендотеліальні клітини (CREC).

Під час розвитку та регенерації специфічні клітини-попередники можуть сприяти росту або підтримці різних органів, тоді як повністю диференційовані зрілі клітини мають менший регенеративний потенціал. Однак незрозуміло, чи ендотеліальні клітини судин також поповнюються стовбуровими клітинами для відновлення судин. Нещодавно повідомлялося, що деякі популяції ендотеліальних клітин мають вищий проліферативний потенціал і здатність утворювати судини, порівнюючи зі зрілими клітинами. Проте маркер для ідентифікації CREC був відсутній, і, отже, механізм проліферативного, самовідновлювального та судиноутворювального потенціалу CREC зрозуміли лише нещодавно.

Дослідники проаналізували потенціал ендотеліальних клітин, які складають захисний внутрішній шар кровоносних судин та експресують білок під назвою ABCG2 для самовідновлення. Ці клітини могли утворювати нові кровоносні судини та сприяли відновленню необхідних структур серцевої тканини після серцевого нападу. Аналізуючи гени та білки в цих клітинах, учені визначили конкретні шляхи, що беруть участь у формуванні кровоносних судин і регенерації тканин. Науковці виявили, що ABCG2 найбільш активний у відновленні пошкоджених судин.

Команда досліджувала ці типи ендотеліальних клітин впродовж понад семи років. AbcCREC стають важливим типом клітин, який слід розглядати для використання в пацієнтів, які страждають від серцево-судинних захворювань, а також від патологій периферичних артерій, діабетичної проліферативної ретинопатії та гострих пошкоджень нирок. Зараз потрібні подальші експерименти та дослідження, щоби краще зрозуміти функції і механізми AbcCREC, адже це допоможе в розробленні методів застосування клітин для лікування судинних уражень.

Джерело: https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIRCULATIONAHA.122.061833