11 травня, 2018
Зв’язок застосування засобів від печії під час вагітності та астми в дітей
Згідно з даними дослідження, застосування жінками засобів від печії під час вагітності підвищує ризик розвитку БА в дітей. Печія виникає при потраплянні шлункового соку в стравохід. Печія є поширеним явищем під час вагітності, особливо в другому та третьому триместрах. Це може бути обумовлене змінами рівнів гормонів або стисненням шлунка збільшеною маткою.
Антацидні препарати: жінкам, що страждають на печію, можуть призначатись антацидні препарати для нейтралізації дії шлункового соку, які інколи можуть поєднуватись з альгінатами, що утворюють піну і перешкоджають впливу шлункового соку на стравохід. Крім того, додатково можуть призначатись антагоністи Н2-рецепторів і блокатори протонної помпи. Деякі з цих препаратів відпускаються без рецепта. Вони вважаються безпечними при застосуванні під час вагітності, оскільки не впливають на розвиток плода. Проте, за даними деяких досліджень, ці антацидні препарати можуть підвищувати ризик розвитку алергії у плода, оскільки здатні впливати на імунну систему. Дані досліджень з виявлення даного зв’язку є непереконливими.
Команда дослідників під керівництвом Університету Единбургу та Університету Тампере (Фінляндія) проаналізувала 8 досліджень, в яких взяли участь понад 1,3 млн дітей. У дослідженнях наводилась інформація про симптоми та призначення. Дослідники могли виявляти зв’язок між матерями та здоров’ям їх дітей у майбутньому. Було з’ясовано, що діти, матері яких під час вагітності застосовували антацидні препарати, принаймні на третину частіше відвідували лікаря з приводу симптомів БА у порівнянні з тими, матері яких не застосовували такі препарати. Дослідники підкреслюють, що поради вагітним жінкам у разі печії не мають спиратись лише на їх знахідки. Необхідним є проведення подальших досліджень.
Професор Aziz Sheikh, співдиректор Центру з прикладних досліджень з астми у Великобританії при Единбурзькому університеті, заявляє: «Наше дослідження виявляє зв’язок між розвитком астми в дітей та застосуванням їх матерями антацидних препаратів під час вагітності. Важливо підкреслити, що виявлений зв’язок не доводить, що дані препарати спричинюють астму в таких дітей. Для кращого розуміння виявленого зв’язку потрібне проведення подальших досліджень». Коментуючи результати дослідження, доктор Саманта Уокер, зав. відділення досліджень з астми у Великобританії, говорить: «Важливо підкреслити, що це дослідження знаходиться на дуже ранній стадії, і майбутні мами повинні приймати ліки, яких вони потребують, під спостереженням свого лікуючого лікаря. Ми поки не знаємо, чи антацидні засоби спричинюють розвиток астми в дітей, чи є спільний фактор, який ми поки не виявили, що спричинює і печію у вагітних, і астму в їхніх дітей. Дослідження вказує нам на щось, що потребує подальшого вивчення, тому необхідно проводити більше досліджень з вивчення причин астми, патології, на яку лише у Великобританії страждають 5,4 млн осіб».
R Devine et al. Journal of Allergy and Clinical Immunology, University of Edinburgh, Jan 09 2017
Журнал «Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія» № 1 (98) ‘ 2017