15 листопада, 2021
Шанувальникам кави: споживання помірних кількостей кофеїну під час вагітності може допомогти знизити ризик гестаційного діабету
Американський коледж акушерів та гінекологів (ACOG) рекомендує вагітним жінкам обмежувати споживання кофеїну до менше 200 мг, що еквівалентно приблизно двом філіжанкам по шість унцій (1 унція дорівнює 28,3 г, 100 г кави містить 40 мг кофеїну) на день. Рекомендації засновані на дослідженнях, які передбачають потенційний зв’язок із втратою вагітності та впливом на зростання плоду при вищих рівнях кофеїну. Однак дані про зв’язок між кофеїном та показниками здоров’я матері залишаються обмеженими.
Дослідники з Медичної школи Перельмана при Університеті Пенсільванії та Національного інституту здоров’я (США) вивчили проспективні дані 2529 вагітних учасниць, які були зараховані до когорти досліджень зростання плоду Національного інституту здоров’я дітей та розвитку людини (NICHD) у 12 клінічних центрах США у період із 2009 по 2013 р.
При реєстрації та кожному наступному відвідуванні жінки повідомляли про своє щотижневе споживання кави з кофеїном, чаю з кофеїном, газованих та енергетичних напоїв. Концентрація кофеїну також вимірювалася у плазмі учасниць на 10–13-му тижнях вагітності. Дослідники зіставили споживання кофеїну з первинними результатами: клінічним діагнозом гестаційного діабету, гестаційної гіпертензії та прееклампсії.
Дослідницька група виявила, що споживання напоїв із кофеїном у першому триместрі вагітності не було пов’язане з ризиком гестаційного діабету. У другому триместрі вживання до 100 мг кофеїну на день було пов’язане із 47-відсотковим зниженням ризику діабету. Не було статистично значимих відмінностей у показниках артеріального тиску чи розвитку прееклампсії між шанувальницями кави та тими, хто не вживав кофеїн під час вагітності.
Дослідники зазначають, що результати узгоджуються з дослідженнями, які показали, що кофеїн був пов’язаний із покращенням енергетичного балансу та зменшенням жирової маси. При цьому вони не виключають, що отримані результати пов’язані з іншими складовими кави та чаю, такими як фітохімічні речовини, які можуть впливати на резистентність до інсуліну, що призводить до зниження ризику гестаційного діабету.
Водночас, незважаючи на зроблений висновок про те, що споживання кофеїну в низьких і помірних кількостях не пов’язаний із підвищеним ризиком гестаційного діабету, прееклампсії або гіпертонії у вагітних жінок, дослідники не рекомендують жінкам, які не п’ють каву, починати вживання напоїв із кофеїном з метою зниження ризику гестаційного діабету.
Джерело: https://www.sciencedaily.com/releases/2021/11/211111171118.htm