Головна Новини Акушерство та гінекологія «Битва статей» починається в утробі матері, коли гени батька і матері «борються» за харчування

29 грудня, 2021

«Битва статей» починається в утробі матері, коли гени батька і матері «борються» за харчування

«Битва статей» починається в утробі матері, коли гени батька і матері «борються» за харчування

Дослідження, проведене вченими Кембриджського університету (Великобританія) на мишах, може допомогти пояснити, чому деякі діти погано ростуть в утробі матері.

Від 10 % до 15 % немовлят погано ростуть в утробі матері, часто демонструючи уповільнене зростання кровоносних судин у плаценті. У дослідженні, опублікованому в журналі «Developmental Cell», група вчених використовувала генетично модифікованих мишей, щоб показати, як плід виробляє сигнал, відомий як IGF2, що стимулює зростання кровоносних судин у плаценті. Цей сигнал викликає також модифікацію інших клітин плаценти, щоб дозволити більшій кількості поживних речовин від матері пройти до плода.

У людей рівні IGF2 у пуповині поступово збільшуються після 29 тижнів вагітності, при цьому занадто велика кількість IGF2 пов’язана з надмірним зростанням плода, тоді як недостатня – із поганим зростанням, відповідно.

Доктор Іонел Сандовичі, перший автор статті, зазначив: «Протягом деякого часу ми знали, що IGF2 сприяє зростанню органів, у яких він виробляється. У цьому дослідженні ми показали, що IGF2 виробляється плодом та діє як класичний гормон».

Знахідки вчених свідчать про «бійку» генів в утробі матері. За їх словами, ген батька визначає потребу плода у більших кровоносних судинах та більшій кількості поживних речовин, тоді як ген матері у плаценті намагається контролювати, скільки їжі вона забезпечує. Іншими словами, батьківські гени є «жадібними та егоїстичними», оскільки хочуть отримати якомога більше ресурсів із матері, тоді як материнські гени діють як контрзаходи, щоб збалансувати ці вимоги.

Команда вчених стверджує, що отримані результати дозволять краще зрозуміти, як плід, плацента та мати «спілкуються» між собою під час вагітності. Це, зі свого боку, може призвести до розробки способів вимірювання рівнів IGF2 у плода, пошуку ліків для їх нормалізації та сприяння нормальному розвитку судинної мережі плаценти.

 

Джерело: https://www.sciencedaily.com/releases/2021/12/211227154328.htm