Головна Новини Акушерство та гінекологія Перехитрити хіміорезистентний рак яєчників за допомогою лікування наночастинками можливо

23 лютого, 2024

Перехитрити хіміорезистентний рак яєчників за допомогою лікування наночастинками можливо

Перехитрити хіміорезистентний рак яєчників за допомогою лікування наночастинками можливо

Жінки, у яких діагностовано рак яєчників, спочатку можуть добре реагувати на хіміотерапію, але з часом у більшості з них розвивається резистентність до лікування. Оскільки ракові клітини стійкі до типової форми смерті – апоптозу, хіміотерапія не може їх знищити. Американські вчені з Northwestern Medicine виявили ахіллесову п’яту стійкого до хіміотерапії раку яєчників – його потребу в холестерині – і винайшли, як непомітно використати цей факт для знищення пухлини. Їхні висновки опубліковані в журналі Advanced Science.

У новому дослідженні вперше показали, що ракові клітини та пухлини яєчників, стійкі до хіміотерапії, багаті на холестерин через його підвищене поглинання. Потім лікарі застосували синтетичну наночастинку, яка сприймалася пухлинами як природна. Але коли клітини зв’язали фальшиву частинку, мімік фактично заблокував поглинання холестерину. Крім того, учені довели, що зниження холестерину спонукає ракові клітини до клітинної смерті. Лікування наночастинками зменшило ріст пухлини яєчників на понад 50 % у клітинах людини та на тваринних моделях. Клітини гинуть після оброблення цими наночастинками через окислення ліпідів у клітинній мембрані.

Ризик раку яєчників зростає з віком, більшість випадків розвивається після менопаузи. Типовий вік встановлення діагнозу – 63 роки. Приблизно 10 % випадків пов'язані зі спадковим генетичним ризиком; жінки з мутаціями в генах BRCA1 або BRCA2 мають приблизно 50 % імовірності розвитку захворювання. Смертність від раку яєчників зросла в усьому світі між 1990 і 2017 роками на 84,2 %. Ризик розвитку хвороби менший для жінок, які мають меншу кількість або відсутність менструальних циклів, годують грудьми, приймають оральні контрацептиви, мають багатоплідну або ранню вагітність.

Джерело: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/advs.202305212