3 квітня, 2024
Нова методика імунотерапії аутоімунних захворювань
Учені клініки Мейо розробили стратегію імунотерапії, яка закладає основу для лікування цілого спектра аутоімунних захворювань. Нова методика, детально описана в доклінічному дослідженні, опублікованому в Nature Biomedical Engineering, передбачає об’єднання химерних антигенних рецепторів (CAR) із мезенхімальними стромальними клітинами (MSC), що призводить до створення інженерних стовбурових клітин, відомих як CAR-MSC. Такий підхід демонструє потенціал для більш точного націлювання на осередки захворювань і покращення імуносупресії.
Мезенхімальні стовбурові клітини (MSC), також відомі як мезенхімальні стромальні клітини або сигнальні клітини, є мультипотентними структурами, які можуть диференціюватися в різні типи клітин: остеобласти (кісткові клітини), хондроцити (хрящові клітини), міоцити (м’язові клітини) та адипоцити (жирові клітини). Химерні рецептори антигенів (CAR) – це рецепторні білки, які були сконструйовані, щоби надати Т-клітинам нову здатність націлюватися на специфічний антиген. Рецептори є химерними, оскільки поєднують у собі функції зв’язування антигену та функції активації Т-клітин. Стандартний метод використання рецепторів полягає в тому, щоб зібрати Т-клітини пацієнтів, змінити їх генетично, а потім отримані Т-клітини CAR застосувати для атаки власних пухлин пацієнта.
Мезенхімальні стромальні клітини широко вивчалися ізольовано при аутоімунних процесах, проте їхня ефективність була недостатньою. Комбінована терапевтична стратегія CAR-MSC вирішує дві ключові проблеми: MSC самим по собі важко інгібувати сильні імунні реакції при аутоімунних станах, і вони намагаються потрапити до всіх ділянок запалення в організмі та прикріпитися до них. Конструювання мезенхімальних стромальних клітин із химерними рецепторами антигену демонструє потенціал у підвищенні здатності перших націлюватися на конкретні клітини або маркери.
Для дослідження вчені розробили CAR-MSC для націлення на білок, пов’язаний із реакцією «трансплантат проти хазяїна», а також запальними захворюваннями кишечника, такими як виразковий коліт і хвороба Крона. «Трансплантат проти хазяїна» виникає, коли клітини від донора атакують тканини реципієнта, зазвичай після трансплантації кісткового мозку або стовбурових клітин. У мишачих моделях після стимуляції специфічним білком, на який вони були націлені, CAR-MSC показали покращену здатність переходити до ділянки ураження, контролювати там запалення, а також підвищувати виживаність.
CAR-MSC активізували експресію імуносупресивних генів і рецепторів для інгібування Т-клітин, а також продукцію імуносупресивних цитокінів, зберігаючи при цьому свій фенотип стовбурових клітин і профіль безпеки на тваринних моделях. Головний автор дослідження, доктор медичних наук клініки Мейо Саад Кендеріан, підкреслює, що отримані результати закладають основу для майбутнього застосування цієї технології на практиці, прокладаючи шлях до вдосконалення універсальності терапії аутоімунних захворювань.
Джерело: https://www.nature.com/articles/s41551-024-01195-6