10 квітня, 2024
Немає зв’язку між використанням парацетамолу під час вагітності та когнітивними ризиками для дитини, ідеться у великому дослідженні
Парацетамол (ацетамінофен) – єдиний жарознижувальний і болезаспокійливий препарат, який дозволений до застосування вагітними та жінками, які годують. Однак вживання парацетамолу при вагітності не рекомендовано у третьому триместрі та протягом перших трьох місяців лактації. У найбільшому на сьогодні дослідженні не знайшли жодних доказів на підтримку причинно-наслідкового зв’язку між використанням ацетамінофену під час вагітності та підвищеним ризиком аутизму, РДУГ та інтелектуальної недостатності в дітей.
Висновки, здобуті з використанням даних загальнонаціональної когорти із понад 2,4 мільйона дітей, народжених у Швеції, включаючи братів і сестер, які не отримували препарату до народження, були опубліковані в Журналі Американської медичної асоціації (JAMA) дослідниками Школи громадського здоров'я Університету Дрекселя (Філадельфія, США) та Каролінського інституту Швеції. Досліджуючи кожну дитину до 26 років після народження, команда вчених виявила незначне підвищення ризику аутизму, РДУГ та розумової недостатності серед загальної популяції.
Однак при порівнянні дітей із однієї сім’ї, які піддавались впливу парацетамолу до народження, із такими, хто не піддавались, не було виявлено підвищеного ризику розвитку аутизму, РДУГ та розумової недостатності.. Оскільки брати і сестри мають схожий генетичний матеріал, а також подібний вплив багатьох факторів навколишнього середовища під час дорослішання, порівняння дітей однієї родини допомагає контролювати всі фактори впливу, які інакше важко виміряти в епідеміологічних дослідженнях, відзначають автори.
У 2015 році Управління з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів США заявило, що дослідження безрецептурних знеболювальних «надто обмежені, щоби давати будь-які рекомендації», але зазначило, що «сильний і постійний біль під час вагітності, який ефективно не лікується, може призвести до депресії, занепокоєння та високого тиску в матері». Консенсусна заява 2021 року в Nature Reviews Endocrinology, зроблена міжнародною групою вчених і клініцистів, рекомендувала вагітним жінкам «мінімізувати вплив [ацетамінофену], використовуючи найнижчу ефективну дозу протягом найкоротшого можливого часу» через дослідження, які припускають, що пренатальний вплив препарату збільшує ризики неправильного розвитку нервової системи та інших розладів.
Джерело: https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/2817406