26 квітня, 2024
Опіоїди під час вагітності не пов'язані із суттєво підвищеним ризиком психічних розладів у дітей
Згідно з даними Центрів контролю та профілактики захворювань за 2019 рік, приблизно 7 % жінок у Сполучених Штатах отримували опіоїди під час вагітності. Попередні дослідження показали неоднозначні висновки щодо зв’язку між вживанням опіоїдів під час вагітності та різними наслідками для здоров’я дітей через малий розмір вибірки та короткі періоди спостереження. Хоча багато жінок обережно ставляться до прийому ліків під час вагітності, потреба в знеболюванні в деяких випадках призвела до помітної залежності від анальгетиків, у тому числі опіоїдів. Окрім анальгетиків, жінки в основному використовували опіоїди як протикашльові засоби. Нові висновки дослідників ґрунтуються на даних Національної служби медичного страхування Південної Кореї щодо 3 128 571 немовляти, народжених між 2010 і 2017 роками, і 2 299 664 матерів (середній вік 32 роки).
Матері були згруповані відповідно до дози, тривалості та частоти призначення опіоїдів під час вагітності, а за немовлятами спостерігали в середньому впродовж шести років. Враховувалися такі фактори, як вік матері на момент пологів, дохід сім’ї і стан здоров’я, а також стать дитини, вага при народженні та грудне вигодовування. До того ж було проведено порівняльний аналіз братів і сестер, щоби врахувати генетичні фактори, спосіб життя та вплив навколишнього середовища. Загалом 216 012 (7 %) із 3 128 571 немовлят під час вагітності піддавалися пренатальному впливу опіоїдів.
Було виявлено невелике підвищення ризику нервово-психічних розладів серед дітей (1,07 %), матері яких під час вагітності отримували рецептурні опіоїди, порівнюючи з тими, хто не піддавався такому впливу, але дослідники вважають це клінічно незначимим. У групі порівняння братів і сестер не було виявлено жодного істотного зв’язку. Однак вплив опіоїдів, що відпускаються за рецептом, протягом першого триместру вагітності, у вищих дозах і протягом 60 днів або більше був пов’язаний із дещо підвищеним ризиком розладів настрою, РДУГ та інтелектуальної недостатності.
Підсумовуючи, дослідники зазначають, що тоді як короткострокове використання малих доз опіоїдів за рецептом після першого триместру є безпечним, потрібна обережність при їх призначенні на більш тривалий термін або у вищих дозах. Це дослідження надає додаткові докази для прийняття клінічних рішень для жінок, які потребують лікування болю під час вагітності.
Джерело: https://www.bmj.com/content/385/bmj-2023-077664