Головна Новини Акушерство та гінекологія Рівень цитокінів під час вагітності впливає на розвиток мозку дитини та її поведінку

29 квітня, 2024

Рівень цитокінів під час вагітності впливає на розвиток мозку дитини та її поведінку

Рівень цитокінів під час вагітності впливає на розвиток мозку дитини та її поведінку

Дослідники з Weill Cornell Medicine (підрозділ біомедичних досліджень і медична школа Корнельського університету в Нью-Йорку) виявили, що цитокіни, білки, які контролюють імунну відповідь і циркулюють у материнській крові під час вагітності, можуть зменшити ризик психічних розладів у нащадків. Висновки були несподіваними, оскільки циркулюючі материнські цитокіни перебувають на такому низькому рівні, що раніше вчені не могли пов’язати рівні цих білків із розвитком мозку плода та поведінки потомства.

У дослідженні, опублікованому 29 лютого у Brain, Behavior, and Immunity, повідомляється, що цитокін XCL1 (X-C motif chemokine ligand 1), який виробляється імунними клітинами матері, може функціонувати як гормон вагітності та необхідний для правильного розвитку плаценти і формування відчуття страху у хлопчиків. Ці результати підтверджують епідеміологічні дослідження, які свідчать про зв’язок між інфекцією і запаленням у матері під час вагітності та розвитком психічних розладів у дітей у подальшому житті. Використовуючи мишачі моделі, учені виявили, що циркулюючий XCL1 зазвичай залишався на тому самому низькому рівні до вагітності протягом усього періоду виношування, за винятком короткого підйому та спаду в середньому періоді. Цей тимчасовий підйом необхідний для правильного розвитку плаценти та емоційної поведінки потомства.

            Коли цей сплеск XCL1 у материнській крові був заблокований генетично або нейтралізований анти-XCL1 антитілами, збільшилося виробництво факторів, пов’язаних із пошкодженням тканин у фетальній плаценті. Це призвело до посилення вродженої тривоги та стресових реакцій у нащадків самців мишей. Дослідники також виявили нейрональну аномалію в мозку цих нащадків, що розвивається, зокрема, у вентральному гіпокампі, регіоні, який був пов’язаний із занепокоєнням і тривожною поведінкою. Імунні та нейрональні аномалії, що спостерігалися, коли сплеск цитокінів був заблокований, нормалізувалися в дорослому віці.

Здобуті висновки свідчать про те, що тривожна поведінка нащадків у дорослому віці може бути пов’язана з відсутністю підвищеного рівня XCL1. Зараз учені Weill Cornell Medicine планують вивчати інші хемокіни, які можуть регулювати розвиток плаценти та впливати на емоційну поведінку нащадків. Команда медичної школи співпрацюватиме з дослідниками, які мають доступ до зразків крові вагітних жінок, щоби перевірити, чи профіль XCL1 у людей відповідає спостереженням на моделях мишей.

Джерело: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0889159124002757?via%3Dihub