Головна Новини Акушерство та гінекологія Протималярійний препарат є перспективним у лікуванні синдрому полікістозних яєчників

17 червня, 2024

Протималярійний препарат є перспективним у лікуванні синдрому полікістозних яєчників

Протималярійний препарат є перспективним у лікуванні синдрому полікістозних яєчників

Команда лікарів і молекулярних біологів із лікарні Чжуншань університету Фудань, працюючи з колегами з інших установ Китаю, виявила, що деякі протималярійні препарати є перспективними для лікування синдрому полікістозних яєчників (СПКЯ). У своєму дослідженні, опублікованому в журналі Science, учені випробували препарат дигідроартемізинін (тип артемізиніну) на мишах, а потім на невеликій групі жінок із СПКЯ. Артемізинін – екстракт Полину однолітнього, що застосовували в Китаї як антипіретик протягом 2000 років. Зараз використовують частіше напівсинтетичні похідні сполуки, що володіють вищою протималярійною активністю і є резервними препаратами. Вони мають швидкий лікувальний ефект і не застосовуються для профілактики.

СПКЯ – це стан, за якого в жінок спостерігається ненормальний ріст кіст на яєчниках, що призводить до таких симптомів, як біль у животі, нерегулярний менструальний цикл, надмірний ріст волосся, акне, ожиріння та безпліддя. Симптоми захворювання зазвичай пояснюються виробленням аномально високих рівнів андрогенів. СПКЯ не можна повністю вилікувати, однак було розроблено кілька методів для полегшення симптомів. У новій спробі команда дослідників із Китаю виявила, що введення класу ліків, які зазвичай використовуються для лікування малярії, зменшує симптоми як в експериментальних моделях, так і в жінок.

Кілька років тому інша група науковців винайшла, що прийом препарату артемізиніну пацієнтами з надмірною вагою допомагає перетворити їхній білий жир на бурий, який легше спалювати за допомогою фізичних вправ. Це спонукало команду до нових експериментів, оскільки є дослідження, що показали зв’язок між рівнями бурого жиру та СПКЯ. На мишачих моделях препарат запобігав підвищенню рівня тестостерону та розвитку кіст. Тому дослідники провели невелике клінічне випробування за участю 19 пацієнток із синдромом полікістозних яєчників – кожна отримувала дигідроартемізинін тричі на день. Після 3-х місяців експерименту в 12 учасниць менструальний цикл став більш регулярним, вони мали нижчі рівні тестостерону та спостерігалось уповільнення розвитку кіст. Зараз вчені планують подальші дослідження для підтвердження результатів.

Джерело: https://www.science.org/doi/10.1126/science.adq0328