19 серпня, 2024
Інноваційна вакцина проти раку шийки матки чинить профілактичну та лікувальну дії
Вірус папіломи людини (ВПЛ) належить до родини Papillomaviridae, що є безоболонковими вірусами з однонитковою ДНК. Резервуаром і джерелом інфекції є людина; механізм передачі – контактний (переважно статевий). Передбачається, що упродовж життя із цими вірусами контактуватимуть близько 80 % населення. Рак шийки матки, спричинений певними типами ВПЛ, є четвертим за поширеністю пухлинним процесом у жінок у всьому світі. Крім раку шийки матки, інфекції високого ризику також пов’язані з раком ротової порожнини, анального отвору, піхви та чоловічого статевого члена тощо.
PANHPVAX, нова вакцина проти онкогенних типів ВПЛ, має на меті допомогти збільшити рівень щеплень, особливо у країнах, що розвиваються. Для цього вчені Німецького центру дослідження раку (DKFZ) розробили абсолютно нову концепцію вакцинації. Вакцина недорога й захищає гризунів майже від усіх типів ВПЛ, що спричиняють новоутворення. Крім запобігання новим інфекціям, імунізація також запускає клітинну відповідь проти вже інфікованих клітин і тому також може мати терапевтичний ефект проти наявних патогенів.
Для PANHPVAX дослідники використовували невеликі фрагменти білка L2 з восьми різних типів ВПЛ. Ці фрагменти незначно відрізняються між різними типами вірусу й тому можуть викликати неабияку імунну відповідь. Аби зробити ці білкові фрагменти імуногенними, їх вставили у відповідний каркасний білок, отриманий із мікроорганізму Pyrococcus furiosus. Також вірусологи використали білок E7 від ВПЛ 16 і 18 типів, який утворюється на дуже ранніх стадіях інфікування і тому є ідеальною мішенню для клітинної імунної відповіді. Поєднання двох технік не лише створює профілактичну дію, а й забезпечує терапевтичний ефект.
У доклінічних дослідженнях нова вакцина активувала нейтралізуючі антитіла проти всіх канцерогенних ВПЛ у мишей і одночасно стимулювала цитотоксичні Т-клітини проти білка E7. Для подальшого вивчення перспективних властивостей PANHPVAX науковці зараз розробляють концепцію клінічного тестування вакцини.
Джерело: https://www.nature.com/articles/s41541-024-00914-z