24 жовтня, 2024
FAR - показник в аналізі крові, що передбачає ризик прееклампсії в породіль
Простий аналіз крові може допомогти лікарям визначити породіль, у яких є ризик прееклампсії, основної причин материнської смертності, щоб мати можливість вчасно вживати запобіжних заходів з метою уникнення небажаних наслідків. Результати експериментів представлені на щорічній зустрічі ANESTHESIOLOGY 2024, проведеній Американським товариством анестезіологів.
За даними Центру з контролю та профілактики захворювань, у 5–10% вагітних жінок розвивається прееклампсія, артеріальна гіпертензія після 20-го тижня вагітності, яка супроводжується протеїнурією та ураженням різних органів і систем. Дослідники визначили, що лікарі можуть передбачити ризик розвитку прееклампсії, розрахувавши співвідношення двох білків крові, фібриногену й альбуміну, рівні яких визначаються під час рутинних аналізів крові при надходження породіллі до лікарні.
Фібриноген бере участь у згортанні крові та запаленні, тоді як альбумін допомагає підтримувати баланс рідини та є переносником гормонів, вітамінів та ферментів організмом. Вміст обох білків може бути порушений при прееклампсії: рівні фібриногену частіше підвищені, на відміну від кількості альбуміну. Немає універсально встановленого нормального значення для співвідношення фібриногену до альбуміну (FAR - fibrinogen-to-albumin ratio), яке може коливатися від 0,05 до 1. Більш високі значення FAR часто пов’язані із запаленням, інфекцією або серйозними захворюваннями.
Під час досліджень проаналізували записи 2629 жінок, які народили в період між 2018 та 2024 роками: 1819 без прееклампсії; 584, які мали легкий ступінь прееклампсії (артеріальний тиск 140/90 мм рт. ст. або вище, проте відсутні значні ураження органів) і 226, які мали прееклампсію з важкими симптомами (артеріальний тиск 160/110 мм рт.ст. або вище та ознаки ураження органів: сильні головні болі, високі рівні печінкових ферментів, розлади зору, низький рівень тромбоцитів або порушення функції нирок). Дослідники визначили, що ті, хто мав вищий FAR, мали більшу ймовірність розвитку прееклампсії: прогнозована ймовірність розвитку прееклампсії будь-якого ступеня становила 24% для пацієнток із FAR принаймні 0,1 при надходженні до лікарні, і вона зростала до понад 41%, коли це значення було вище 0,3. За думкою вчених, майбутні масштабніші дослідження допоможуть точно визначити, чи можна FAR вважати оптимальним діагностичним критерієм.
Джерело: https://www.asahq.org/about-asa/newsroom/news-releases/2024/10/routine-blood-test-can-identify-laboring-women-at-risk-for-preeclampsia