Головна Новини Акушерство та гінекологія Вакцина проти раку молочної залози – що відомо на сьогодні?

13 листопада, 2024

Вакцина проти раку молочної залози – що відомо на сьогодні?

Вакцина проти раку молочної залози – що відомо на сьогодні?

Біологи клініки Клівленда (штат Огайо, США) представляють оновлені результати власного дослідження вакцини, спрямованої на запобігання потрійно-негативному раку молочної залози, найбільш агресивній і смертельній формі захворювання. Група науковців виявила, що досліджувана вакцина загалом добре переносилася та викликала імунну відповідь у більшості пацієнток. Команда вчених описала побічні ефекти вакцини, визначила найвищу переносиму дозу та вивчила імунологічні ефекти вакцини. Висновки представлені на щорічній зустрічі Товариства імунотерапії раку.

На рак молочної залози припадає близько чверті усіх випадків раку в жінок (2,2 мільйона у світі у 2020 році) і майже третина померлих (685 000) від цієї хвороби. Найбільш небезпечним типом раку молочної залози є той, який не має гормональних рецепторів, – потрійно-негативний рак молочної залози (TNBC), що становить 10–15 % усіх випадків раку молочної залози, із трикратним ризиком смерті пацієнтів упродовж 5 років. Започатковане у 2021 році та фінансоване урядом США, поточне клінічне випробування оцінює безпеку та відстежує імунну відповідь вакцини.

Дослідження першої фази, проведене в головному кампусі клініки Клівленд, охопило 26 пацієнток у трьох когортах: фаза 1а – пацієнтки, які завершили лікування ранньої стадії потрійно-негативного раку молочної залози протягом останніх трьох років і на сьогодні не мають пухлини, але існує високий ризик рецидиву; фаза 1b – особи, які мають високий ризик розвитку раку молочної залози й добровільно вирішили зробити профілактичну мастектомію для зниження ризиків (переважно це жінки з мутаціями генів BRCA1, BRCA2 і PALB2); фаза 1c – пацієнтки з потрійно-негативним раком молочної залози на ранній стадії, у яких проводили передопераційну хіміотерапію і хірургічне втручання та вони отримують лікування пембролізумабом після операції. Пембролізумаб – моноклональне антитіло до рецептора запрограмованої клітинної смерті PD-1.

Вакцина націлена на α-лактальбумін, який регулює вироблення лактози в молоці. Цей білок присутній у більшості потрійних негативних ракових пухлинах, адже він стимулює апоптоз, тобто запрограмовану смерть патологічних клітин. Якщо починається онкогенез, вакцина додатково активує імунну систему до атаки пухлини. Учені планують розпочати дослідження другої фази для оцінки ефективності вакцини у 2025 році та здобути результати через 2 роки після початку роботи.

Джерело: https://my.clevelandclinic.org/