5 грудня, 2024
Останні рекомендації щодо використання протисудомних препаратів вагітними жінками
Згідно з експериментами Стенфордського університету (Каліфорнія, США), два поширені протисудомні препарати, ламотриджин і леветирацетам, абсолютно безпечні для використання під час вагітності. Дослідження, яке було опубліковано в журналі JAMA Neurology, є першим, де оцінювали довгостроковий вплив препаратів на дітей, матері яких приймали один або обидва препарати від епілепсії під час вагітності. Результати підтверджують, що ці два препарати є безпечною альтернативою старішим протисудомним препаратам, таким як вальпроат, які, як відомо, шкідливі для плоду.
Основним висновком було те, що вербальні здібності у віці 6 років були нормальними в дітей, чиї матері вживали один або обидва препарати під час вагітності. Дослідження також оцінювало низку інших когнітивних і психосоціальних результатів у 6-річних дітей і не виявило статистично значущих відмінностей. «Ми не помітили жодної різниці в результатах між дітьми жінок з епілепсією, які приймали ліки, і дітьми здорових жінок, що є чудовим результатом», – ділиться Кімфорд Мідор, доктор медичних наук, професор неврології у Стенфорді.
Історично людям з епілепсією не рекомендували (нерідко навіть забороняли законом) народжувати дітей. «У 1950-х роках у 18 штатах США існували закони про стерилізацію жінок і чоловіків з епілепсією, – зауважив Мідор. – Це було частиною євгенічного руху». Дослідження, проведені Мідором і його колегами у 1990-х роках, показали, що поширений протисудомний препарат вальпроат був поганим вибором під час вагітності, оскільки він створює значні ризики для дітей (більші ризики розладів аутистичного спектра, низькі рівні IQ, а також вроджені вади розвитку).
Для нового дослідження вчені залучали вагітних жінок, спостерігали за ними та їхніми дітьми протягом кількох років і перевіряли у них численні показники. Останні висновки демонструють результати 298 дітей віком 6 років, народжених жінками з епілепсією, та групи порівняння, що включала 89 дітей від здорових жінок. Команда науковців раніше опублікувала дані тих самих дітей віком 2, 3 і 4,5 років. Учені не виявили різниці у вербальних здібностях між дітьми жінок з епілепсією та без неї у віці 6 років. Ці дані залишилися незмінними після поправки на численні фактори, які можуть впливати на вербальні навички дітей: IQ матері, її вік і рівень освіти; чи піддавалася дитина внутрішньоутробному впливу ацетамінофену; а також стать дитини, етнічне походження та антропометричні показники при народженні.
Джерело: https://jamanetwork.com/journals/jamaneurology/article-abstract/2827125