Головна Новини Акушерство та гінекологія Нові міжнародні рекомендації, що стосуються синдрому передчасного виснаження яєчників

10 грудня, 2024

Нові міжнародні рекомендації, що стосуються синдрому передчасного виснаження яєчників

Нові міжнародні рекомендації, що стосуються синдрому передчасного виснаження яєчників

Нові рекомендації щодо діагностики та лікування синдрому передчасного виснаження яєчників (СПВЯ) були розроблені Центром передових досліджень жіночого здоров’я в репродуктивному житті при Університеті Монаша в Австралії та ключовими міжнародними організаціями жіночого здоров’я. Настанова була опублікована одночасно у трьох відомих журналах, включно з виданням Climacteric.

СПВЯ визначається як втрата функції яєчників до 40 років, тобто до стандартного віку менопаузи; патологію діагностують зазвичай у віці 48-51 рік. Синдром вражає приблизно 4 % жінок у всьому світі та пов’язаний із безпліддям, психологічними розладами і підвищеним ризиком остеопорозу, серцево-судинних захворювань, смертності, деменції та когнітивної дисфункції. Хоча відомо, що гормональна терапія пом’якшує деякі із цих ефектів, лікування патології в усьому світі залишається неоптимальним через запізнілу діагностику та різні підходи клініцистів.

Рекомендації востаннє оновлювалися у 2015 році, нова редакція 2024 року містить 145 настанов щодо симптомів, діагностики, причинно-наслідкових зв’язків, наслідків і лікування СПВЯ. Надається нова інформація про генетичні причини патології, вплив синдрому на здоров’я м’язів, використання Антимюллерова гормону, негормональні методи лікування, втручання у спосіб життя та додаткові методи лікування. За словами співголови групи розробки настанов доцентки Аманди Вінсент, ключовою зміною настанов 2024 року є рекомендації щодо діагностики; потрібен тільки один підвищений рівень фолікулостимулюючого гормону (ФСГ) у поєднанні з нерегулярними або відсутніми менструальними циклами впродовж принаймні чотирьох місяців.

Рівень ФСГ вимагає повторного визначення тільки в тому випадку, якщо діагноз залишається неясним. Комплексний клінічний підхід вимагає не тільки оцінки симптомів, але й «він також повинен включати запитання пацієнтки про її сексуальне благополуччя, потребу у фертильності, психологічне здоров’я, серцево-судинні ризики та ризики остеопорозу і супутні захворювання», – зазначає Вінсент. В оновлених рекомендаціях підкреслюється важливість індивідуальної гормональної терапії для полегшення симптомів і профілактики хронічних захворювань із необхідністю швидкого призначення та продовженням лікування до звичайного віку менопаузи.

Рекомендації щодо синдрому супроводжуються спільно розробленими ресурсами для пацієнтів, наприклад, додатком Ask Early Menopause та набором інструментів для медичних працівників. Застосунок інформує і підтримує жінок у боротьбі з ранньою менопаузою за допомогою науково обґрунтованих фактів, особистої інформаційної панелі та форуму для обговорень. Додаток уже застосовують понад 9000 користувачів.

Джерело: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/13697137.2024.2423213#abstract