12 грудня, 2024
Збільшення маси тіла в жінок після 35 років пов’язане з підвищеним ризиком раку молочних залоз
Індекс маси тіла (ІМТ) з першої половини XIX століття використовується для визначення ступеня ожиріння чи недостатності маси тіла. Тоді як ІМТ дає оцінку маси в певний момент, поступове накопичення жирової тканини з часом демонструє більш повну картину довгострокових метаболічних змін, які можуть вплинути на ризик новоутворень. Головне занепокоєння викликає час збільшення маси тіла в жінок, особливо у гормонально-чутливі періоди, такі як ранній і пізній репродуктивний період і менопауза. Незважаючи на докази існування такого зв’язку, науковий світ потребує всеосяжного вивчення, як збільшення жиру в організму на різних етапах життя впливає на ризик раку молочної залози.
У новій розвідці, опублікованій у Cancer Biology & Medicine, науковці з Медичного коледжу Сеульського національного університету досліджували вплив зміни маси тіла протягом життєвого циклу на ризик раку молочної залози. Учені проаналізували 73 192 корейські жінки, відстежуючи зміни їхньої маси тіла на п’яти різних етапах життя. Було виявлено, що жінки, які набрали понад 10 кг після 35 років, мали на 41 % більший ризик розвитку раку грудей. Що стосується жінок у пременопаузі, ті, хто набрав від 5 до 9,9 кг за цей період, зіткнулися з вищим ризиком новоутворень на 89 %.
Дослідження також виявило чіткий зв’язок між швидкістю збільшення маси та ризиком раку молочної залози, причому найвищий ризик спостерігається в жінок, які набирають приблизно 0,25-0,49 кг на рік. Ці результати вказують на критичний період після 35 років як потенційне вікно для втручань із контролю маси, спрямованих на профілактику раку грудей. Лікарі пояснюють свої висновки: у нормі жінки накопичують жир у сіднично-стегновій ділянці та зоні нижніх кінцівок упродовж репродуктивного віку. Проте з віком відбувається зсув у бік накопичення вісцеральної жирової тканини, що призводить до метаболічних порушень і створення запального мікрооточення низького ступеня.
Жирова тканина в жінок у пременопаузі виробляє і зберігає активні естрогени, при цьому естрон є більш помітним у жирових відкладеннях. Гормональні зміни, які можуть початися в жінок із регулярними менструаціями після 35 років, наприклад, непостійне підвищення рівня естрадіолу, зниження прогестерону, укорочена лютеїнова фаза, ановуляторні цикли та порушення оваріально-гіпофізарно-гіпоталамічного зв’язку, разом із роллю естрогенів, отриманих із жирової тканини, збільшують ризики раку молочної залози.
Джерело: https://www.cancerbiomed.org/content/21/8/651