Головна Новини Акушерство та гінекологія Таблетки чи інфузія – який спосіб доставки заліза є більш оптимальним для вагітних жінок з анемією?

8 січня, 2025

Таблетки чи інфузія – який спосіб доставки заліза є більш оптимальним для вагітних жінок з анемією?

Таблетки чи інфузія – який спосіб доставки заліза є більш оптимальним для вагітних жінок з анемією?

Масштабне дослідження показало, що одноразова інфузія заліза в третьому триместрі може значно зменшити анемію у вагітних жінок і перевершити ефективність перорального приймання заліза – поточного рекомендованого стандарту лікування. Достатня кількість заліза має вирішальне значення для здоров’я матері та розвитку дитини: низькі рівні мікроелемента збільшують ризики передчасних пологів, низької ваги при народженні та післяпологової депресії. Дослідження, проведене WEHI (Інститут Уолтера та Елізи Гол в Австралії), є першим, яке показало, що інфузії на пізніх термінах вагітності можуть значно підвищити запаси заліза у вагітних жінок.

У всьому світі приблизно 37 % вагітних страждають на анемію – майже 32 мільйони жінок у будь-який момент. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) сьогодні рекомендує вагітним жінкам пероральне приймання таблеток заліза (30–60 мг елементарного заліза щодня) як основну стратегію профілактики анемії в матері. Однак до третього триместру вагітності доступний час для відновлення концентрації гемоглобіну та полегшення анемії може бути недостатнім.

Феруму карбоксимальтоза (FCM) – це препарат заліза для внутрішньовенного введення, який дозволяє вводити до 1000 мг (20 мг/кг) за одну 15-хвилинну інфузію. FCM активно використовується, коли потрібне швидке підвищення гемоглобіну, у тому числі на пізніх термінах вагітності. Учені виявили, що одноразова інфузія заліза у третьому триместрі допомагає досягти рівнів, які неможливі при пероральному прийманні препаратів. Дослідники довели, що жінки, які отримували інфузії, мали нижчу поширеність анемії (46,7 %), порівнюючи з тими, хто отримував таблетки заліза (62,7 %). Було також встановлено, що інфузія у третьому триместрі створює запаси заліза, що зберігаються в організмі матері навіть після пологів.

Це перший конкретний доказ того, що інфузії на пізніх термінах вагітності є найкращим засобом для боротьби з анемією в майбутніх матерів. Оскільки дефіцит заліза негативно впливає на розвиток плаценти, нейророзвиток дитини та формування еритроцитів, автори дослідження планують незабаром поділитися своїми висновками з ВООЗ. Учені вважають, що нові дані можуть змінити глобальні рекомендації щодо допологового догляду.

Джерело: https://www.nature.com/articles/s41591-024-03385-w