Головна Новини Акушерство та гінекологія Народилася перша дитина за допомогою повністю автоматизованої системи ІКСІ

14 квітня, 2025

Народилася перша дитина за допомогою повністю автоматизованої системи ІКСІ

Народилася перша дитина за допомогою повністю автоматизованої системи ІКСІ

Перша у світі дитина народилася після зачаття за допомогою повністю автоматизованої системи інтрацитоплазматичної ін’єкції сперматозоїда (ІКСІ) із цифровим керуванням. Автоматизована система була описана та розроблена міждисциплінарною групою спеціалістів із Conceivable Life Sciences у Нью-Йорку та Гвадалахарі, Мексика, на чолі з ембріологом Жаком Коеном, доктором медичних наук Алехандро Чавес-Бадіолою та медичним інженером, професором Херардо Мендісабаль-Руїзом. Система була розроблена як робоча станція, що автоматизує кожен із 23 кроків стандартної процедури ІКСІ. Ці етапи проводилися або за допомогою штучного інтелекту (ШІ), або під цифровим керуванням віддаленого оператора.

Інтрацитоплазматична ін'єкція сперматозоїда (ІКСІ, англ. ICSI) – це метод допоміжної репродуктивної технології, за якого сперматозоїд вводиться безпосередньо в цитоплазму яйцеклітини за допомогою мікроінструментів під мікроскопом. Ця процедура є частиною програми екстракорпорального запліднення (ЕКЗ), до якої звертаються переважно за важких форм чоловічого безпліддя. Метод ІКСІ вперше був застосований у 1992 році в Центрі репродуктивної медицини Брюссельського університету. За даними Європейського товариства репродукції людини та ембріології, ІКСІ становить понад 70 % усіх процедур ЕКЗ у регіоні.

Зараз усі етапи ІКСІ у світі проводяться вручну досвідченими ембріологами за допомогою мікроін'єкційних систем. Однак, як показали дослідження, продуктивність ембріолога може значно відрізнятися залежно від досвіду та навичок. За словами Коена, автоматизація процесу ІКСІ – «це трансформаційне рішення, яке обіцяє підвищити точність, покращити ефективність і забезпечити послідовні результати». Ембріолог додає, що автоматизований процес може не тільки забезпечити стандартизацію, але й покращить виживання яйцеклітини та оптимізує час ін’єкції.

ШІ досяг значних успіхів у лабораторії ЕКЗ завдяки прогресу у відборі сперматозоїдів і яйцеклітин. Під час роботи системи штучний інтелект використовувався для розміщення сперматозоїда в ін’єкційній піпетці та спрямування самої мікроін’єкції в яйцеклітину. «Завдяки штучному інтелекту, – пояснює професор Мендісабаль-Руїз, – система автономно відбирає сперматозоїди та точно знерухомлює їхню середню частину за допомогою лазера, готового до ін’єкції, виконуючи цей швидкий і точний процес із рівнем акуратності, який перевищує людські можливості».

Успішні пологи відбулися у 40-річної жінки в Мехіко після попередньої невдалої спроби ЕКЗ, у результаті якої утворилася лише одна зріла яйцеклітина й жодного ембріона. Загалом уся процедура тривала в середньому 9 хвилин 56 секунд на яйцеклітину, що трохи довше, ніж звичайне ручне ІКСІ. Така тривалість процесу зумовлена його експериментальним характером, але, як зазначив професор Мендісабаль-Руїс, «ми очікуємо значно скоротити час процедури». Чотири із п'яти яйцеклітин, уведених в автоматизовану систему, досягли нормального запліднення. Один високоякісний ембріон, який прогресував до стадії бластоцисти, був запліднений за допомогою дистанційного керування з Нью-Йорка, за 3700 км від Мехіко. Тепер учені планують наступні запліднення для визначення безпечності методики.

Джерело: https://www.rbmojournal.com/article/S1472-6483(25)00150-6/fulltext