4 травня, 2025
Ендометріоз та передчасна менопауза – глобальне дослідження розкриває невідомі зв'язки

Учені з Університету Квінсленду (Австралія) виявили, що жінки, які страждають на ендометріоз, мають підвищений ризик передчасної та ранньої менопаузи. Глобальне міжнародне дослідження показало, що жінки з ендометріозом мають у 7 разів вищий ризик хірургічної менопаузи (що передбачає видалення обох яєчників) та стикаються з вищим ризиком передчасної (до 40 років) або ранньої (у віці від 40 до 44 років) менопаузи. Докторка Сінь-Фан Чунг зазначила, що хоча відомо, що ендометріоз та його лікування можуть знижувати якість і кількість яйцеклітин, дослідження його впливу на терміни настання менопаузи обмежені.
Учені виявили, що хірургічна менопауза наставала в середньому на 19 місяців раніше в жінок з ендометріозом, тоді як природна менопауза – на 5 місяців раніше. Жінки з ендометріозом удвічі частіше переживають хірургічну менопаузу до 40 років або в 1,4 рази частіше природну менопаузу до 40 років. Головна авторка дослідження, професорка Гіта Мішра, зазначила, що вже відомо, що рання та хірургічна менопауза пов'язані з несприятливими наслідками, такими як серцево-судинні захворювання або передчасна смерть.
Це дослідження, у якому проаналізовано дані майже 280 000 жінок в Австралії, Великій Британії, Швеції та Японії в період із 1996 до 2022 року, є найбільшим у світі, де вивчали тип і терміни менопаузи жінок з ендометріозом. Робота є частиною InterLACE, міжнародної співпраці, що вивчає репродуктивне здоров'я жінок та хронічні захворювання протягом їхнього життя. Команда вчених сподівається, що ці докази допоможуть оновити рекомендації щодо лікування ендометріозу, наголосивши на важливості довгострокового моніторингу цього стану. Результати дослідження будуть представлені на 16-му Всесвітньому конгресі з ендометріозу в Сіднеї вже у травні 2025 року.
Ендометріоз – це хронічне гормонозалежне захворювання, за якого тканина, подібна до ендометрію, росте поза межами порожнини матки, зумовлюючи запалення, біль та іноді безпліддя. За даними Європейського товариства з гінекологічної ендоскопії, близько 10 % жінок репродуктивного віку в Європі мають клінічні ознаки ендометріозу. Доказовими методами лікування є хірургічне видалення патологічних вогнищ (у тяжких випадках) та медикаментозна терапія – переважно комбіновані оральні контрацептиви, прогестини або агоністи/антагоністи ГнРГ.
Джерело: https://academic.oup.com/humrep/advance-article/doi/10.1093/humrep/deaf068/8121725?login=false