8 травня, 2025
Чи впливає харчування матері під час вагітності та грудного вигодовування на розвиток харчової алергії в дитини?

Харчова алергія виникає, коли імунна система організму понад міру реагує на певний продукт. До найпоширеніших продуктів, які викликають алергію, належать яйця, коров'яче молоко, арахіс, горіхи, кунжут, соя, пшениця, риба та інші морепродукти. У людей із харчовою алергією симптоми можуть з'явитися протягом кількох хвилин після вживання їжі. У хворих спостерігають набряк обличчя, губ або очей, кропив'янку або висипання на шкірі, блювання, утруднене дихання та запаморочення або втрату свідомості.
Під час вагітності харчові алергени можуть проникати через плаценту та потрапляти в амніотичну рідину, звідки вони попадають у шлунково-кишковий тракт дитини. Після народження цей процес продовжується, адже харчові алергени із грудного молока переходять в організм немовляти. Вважається, що це допомагає імунній системі дитини, що розвивається, сприймати харчові алергени, які вводяться в її раціон під час прикорму. На думку педіатрів, імунна система, швидше за все, сприйматиме їжу як нешкідливу та не запускатиме алергічну реакцію.
Поряд із харчовими алергенами, немовлята також отримують корисні антитіла із грудним молоком. Рівень специфічних антитіл до харчових алергенів був вищим у немовлят, чиї матері вживали більше продуктів, таких як яйця, арахіс, коров'яче молоко та пшениця, під час грудного вигодовування. Нижчий рівень цих корисних антитіл у крові дітей пов'язаний із вищою ймовірністю розвитку в них харчової алергії. Окрім того, зараз проводяться масштабні дослідження за участю понад 6000 матерів, де перевіряють, яка кількість спожитих жінкою яєць, арахісу та кеш’ю знижує ризики розвитку алергії в дитини.
Матерям зараз рекомендується не уникати будь-яких поширених продуктів, що є причиною алергії, під час вагітності та грудного вигодовування (якщо, звичайно, у жінки відсутня непереносимість таких продуктів). Останні наукові дослідження доводять, що контакт дитини з алергенами швидше зменшує ризик розвитку алергії, ніж збільшує його. Щойно дитина буде готова вживати тверду їжу, введення арахісу та яєць приблизно із шести місяців знижує ймовірність розвитку алергії на ці продукти. Введення інших поширених алергенів у перший рік життя також може бути корисним, хоча докази цього не такі переконливі, як для арахісу та яєць.
Джерело: https://theconversation.com/can-what-you-eat-during-pregnancy-and-breastfeeding-affect-whether-your-child-develops-food-allergies-255114