13 травня, 2025
Мазок із ротової порожнини як предиктор успішності екстракорпорального запліднення

Світова статистика невтішна: близько 15 % усіх сімейних пар репродуктивного віку є вимушено бездітними. Одна з головних причин поширеності допоміжних репродуктивних технологій полягає в тому, що сьогодні все більше людей відкладають створення сім'ї. «Це глобальна тенденція, яка, як очікується, посилиться найближчим часом. Тільки в Європі щороку проводиться один мільйон процедур екстракорпорального запліднення (ЕКЗ); у Швеції відповідна кількість становить 25 000», – зазначає Івонн Лундберг Гіверцман, професорка Лундського університету, яка досліджує фертильність як у чоловіків, так і в жінок протягом багатьох років.
Використання ЕКЗ передбачає стимуляцію яєчників жінки до дозрівання великої кількості яйцеклітин, які потім вилучаються та запліднюються чоловічими гаметами в лабораторії, перш ніж повертаються в матку. Оскільки близько 75 % спроб ЕКЗ зазнають невдачі, учені намагаються передбачити, який спосіб гормональної терапії жінки буде найбільш безпечним і вдалим. Аби з'ясувати, які учасниці найкраще реагують на різні види гормонального лікування, науковці звернулися до генетики.
У дослідженні взяли участь 1466 жінок, які проходили лікування ЕКЗ у Центрі репродуктивної медицини Університетської лікарні Сконе в Мальме, Швеція. Із 1466 жінок 475 були рандомізовані для двох різних гормональних процедур, а решта були контрольною групою. Особливий інтерес учених викликав один ген-кандидат, який бере участь у заплідненні, опосередковуючи дію фолікулостимулюючого гормону (ФСГ), який, як відомо, відіграє важливу роль у дозріванні яйцеклітин. Дослідження показало, що жінки з певним варіантом гена рецептора ФСГ, який опосередковує дію гормону, найкраще реагували на лікування біологічними гормонами, тоді як інші отримали користь від отримання синтетичного типу гормону.
Знаючи генетичний профіль жінки заздалегідь, можна збільшити кількість успішних вагітностей. «Це означає, що на кожні 1000 жінок, які проходять лікування ЕКЗ, народжується еквівалент чотирьох додаткових шкільних класів: на 110 дітей більше», – стверджує Гіверцман. Оскільки картування генів є дорогим і потребує часу, дослідники розробили простий і доступний тест для аналізу мазка з ротової порожнини. Завдяки тесту протягом години можна дізнатися, який вид терапії буде найкращим для кожної жінки індивідуально. Учені вже подали заявку на патент, і їхня ключова мета – зробити тест доступним до початку 2026 року.
Джерело: https://www.frontiersin.org/journals/endocrinology/articles/10.3389/fendo.2025.1576090/full