10 травня, 2018
Морфологічні особливості стравоходу у дітей з алергопатологією
Захворювання органів травлення у дітей є актуальною проблемою педіатрії, вони посідають друге місце у структурі дитячої захворюваності, поступаючись лише патології органів дихання, а зростаюча кількість хронічних, ускладнених і тяжких форм, що суттєво знижують якість життя таких хворих, робить їх важливою медико-соціальною проблемою. На сучасному етапі загальновизнаним є факт взаємозв’язку порушень з боку травної системи та алергійних захворювань (АЗ). Окремо виділяють АЗ органів травлення, особливістю яких є поєднаний характер ураження системи травлення, що за даними літератури становить 60–70% випадків. Не дивлячись на стрімко зростаючий рівень техніки та науки, вони, на жаль, діагностуються в нашій країні недостатньо, що в тому числі пов’язано з труднощами верифікації алергійного генезу захворювання, особливо в ранньому віці.
Мета дослідження: визначення структурних змін стравоходу в дітей з АЗ за даними ендоскопічного обстеження для покращення надання медичної допомоги дітям з АЗ.
Матеріали та методи: проведено аналіз 61 ендоскопічного дослідження дітей з АЗ віком від 6 міс до 17 років, що знаходились в алергологічному центрі КЗОЗ «Обласна дитяча клінічна лікарня № 1».
Результати та їх обговорення. Середній вік обстежених дітей становив 10,1 року, більшість (67%) з них – хлопчики. Серед нозологічних форм алергопатології 31% – діти з алергійним ринітом, 18% – бронхіальною астмою, 8% – кропив’янкою, 67% мали поєднання декількох АЗ. При аналізі стану слизової оболонки стравоходу у більшості хворих (85,2%) патології виявлено не було. У решти 14,8% виявлені зміни представлені катаральним запаленням та ерозіями. Виявлені деструктивні зміни (ерозії) були притаманні дітям з бронхіальною астмою (9%). Щодо катарального запалення, найбільшу кількість хворих становили пацієнти з бронхіальною астмою (27%), дещо менше (20%) – хворі на кропив’янку, приблизно однаково (5% та 4% відповідно) – діти з алергійним ринітом і поєднанням декількох алергозів. Майже у чверті обстежених (23,8%) відмічено наявність лімфоїдної гіперплазії слизової оболонки. Такий характер зустрічався як при ізольованих бронхіальній астмі та алергійному риніті, так і при їх поєднанні. За гендерною ознакою 70% пацієнтів з подібними особливостями – хлопчики. Слід зауважити, що в дітей з кропив’янкою подібні зміни виявлені не були. У 2 пацієнтів діагностовано гіперпластичні зміни слизової оболонки стравоходу (поліп), а у 4– грижа стравоходного отвору діафрагми. Моторні порушення у вигляді гастроезофагельного рефлюксу виявлено у 15% обстежених.
Висновки. У 15% дітей з АЗ має місце ураження стравоходу. Найбільш несприятливим для розвитку езофагіту АЗ є бронхіальна астма, виявлена у 27% обстежених. Частота деструктивних змін, представлених ерозіями, становить 9%. У 23,8% хворих виявлена лімфоїдна гіперплазія слизової оболонки стравоходу. Моторні порушення у вигляді гастроезофагального рефлюксу діагностовані у 15% обстежених.