Головна Новини Алергологія та імунологія Як дані, надані фітнес-трекерами та смартфонами, можуть допомогти людям із розсіяним склерозом

19 квітня, 2024

Як дані, надані фітнес-трекерами та смартфонами, можуть допомогти людям із розсіяним склерозом

Як дані, надані фітнес-трекерами та смартфонами, можуть допомогти людям із розсіяним склерозом

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, розсіяний склероз (РС) вражає понад 1,8 мільйона людей, і хоча є методи, які запобігають рецидивам і покращують якість життя, повноцінного лікування не існує. Основною проблемою сучасних способів терапії РС є нездатність лікувати хронічне активне нейрозапалення в мозку та пов’язану із цим нездатність відновити втрату мієліну, який покриває та захищає аксони, електричні «дроти» мозку. Із часом це призводить до постійного пошкодження нервових клітин і повільної прогресуючої втрати неврологічної функції в пацієнтів.

У людей із РС спостерігається порушення рухової функції різного ступеня важкості та сенсорного сприйняття. Ці проблеми негативно впливають на їхню повсякденну діяльність і знижують загальну якість життя. Симптоми та прогресування захворювання є настільки ж індивідуальними, як і підхід до лікування кожного пацієнта. Щоби контролювати розвиток хвороби та мати можливість рекомендувати ефективні методи лікування, лікарі регулярно просять своїх пацієнтів описати їхні симптоми, проте більшість хворих відчувають проблеми із цим. Вони стикаються з непростим завданням надавати інформацію про свій стан здоров’я, аналізуючи те, на що були здатні протягом останніх кількох тижнів і навіть місяців.

Об’єднана команда вчених із Федеральної вищої технічної школи Цюриха і Цюрихського університету продемонструвала, що фітнес-трекери та смартфони можуть надавати необхідні лікарям надійні дані. Дослідники зібрали групу добровольців – 55 хворих на РС і ще 24 здорові людини – і надали кожному пов’язку із вшитим електронним пристроєм для відстеження фізіологічних показників. Упродовж двох тижнів науковці збирали дані із цих переносних пристроїв, а також зі смартфонів учасників. Після цього вони провели статистичні тести та аналіз отриманих даних за допомогою машинного навчання, щоби визначити надійну і клінічно корисну інформацію.

Особливо придатною виявилася інформація про фізичну активність і частоту серцевих скорочень, які були зібрані з переносних пристроїв. Чим вищим був рівень втоми учасників та важчими прояви захворювання тим нижчою була їхня фізична активність і варіабельність серцевого ритму. Порівнюючи з контрольною групою, пацієнти з РС робили менше кроків на день, виявляли загальний нижчий рівень фізичної активності та реєстрували більш узгоджені інтервали між серцевими скороченнями. Дослідники отримали дані про рухові функції за допомогою тесту на смартфоні, схожого на гру. Цей тест вимагав від користувача якомога швидше натискати на екран, щоби віртуальна людина рухалася. Спостереження за тим, як швидко учасник дослідження виконував цю дію та як змінювалася її частота із часом, дозволило науковцям зробити висновки про його моторику та фізичну втому.

Загалом поєднання даних із фітнес-трекера та смартфона уможливлює лікарям із високою точністю відрізняти здорових учасників від тих, хто має РС, вважають учені. Об’єднання інформації, пов’язаної із кількома аспектами хвороби, включаючи фізіологічну, поведінкову, рухову продуктивність та інформацію про сон, має вирішальне значення для більш ефективного і точного моніторингу хвороби в кожного пацієнта.

Джерело: https://www.nature.com/articles/s41746-024-01025-8