10 травня, 2024
Нова методика може лікувати втрату волосся, спричинену гніздовою алопецією
Вогнищева/гніздова алопеція (ВА) – це поширене хронічне аутоімунне захворювання, яке характеризується втратою волосся зі збереженням волосяного фолікула. Це часто призводить до утворення кількох прогалин на шкірі голови, кожна розміром приблизно з монету. Психологічний стрес і супутні хвороби є можливими факторами виникнення гніздової алопеції, але точна причина цього стану невідома. Єдине лікування, доступне для більшості пацієнтів, – ін’єкції імуносупресивних препаратів у шкіру голови. Дослідники з Массачусетського технологічного інституту, Жіночої лікарні Бригама та Гарвардської медичної школи винайшли потенційно нове лікування ВА.
Команда вчених розробила пластир із мікроголками, який можна безболісно наклеїти на шкіру голови. Пластир вивільняє ліки, які допомагають місцево відновити баланс імунної відповіді, зупиняючи аутоімунну атаку. Спостерігаючи за мишами, виявили, що таке лікування сприяло відростанню волосся і зменшенню запалення в місці застосування, уникаючи системних імунних ефектів в інших частинах тіла. За словами дослідників, цю стратегію також можна адаптувати для лікування інших аутоімунних захворювань шкіри, таких як вітиліго, атопічний дерматит і псоріаз.
Гніздова алопеція, яка вражає понад 6 мільйонів американців, виникає, коли власні Т-клітини організму атакують волосяні фолікули, що призводить до випадіння волосся. Пластирі з мікроголками, які використовуються в новому дослідженні, виготовлені з гіалуронової кислоти, зшитої поліетиленгліколем. Ці обидві речовини є біосумісними та широко застосовуються в медицині. За допомогою цього методу доставка ліків відбувається через міцний зовнішній шар епідермісу, через який не можуть проникнути креми, нанесені на шкіру. Дослідники наситили пластирі комбінацією цитокінів IL-2 і CCL-22. Разом ці імунні молекули допомагають «переналаштовувати» регуляторні Т-клітини, які проліферують і сприяють пригніченню запалення. Ці клітини також дають можливість імунній системі навчитися розпізнавати волосяні фолікули не як чужорідні антигени.
Науковці виявили, що миші, у яких застосовували цей пластир через день упродовж трьох тижнів, мали набагато більше регуляторних Т-клітин, присутніх на місці, а також зменшення запалення. Волосся на цих ділянках відростало, і ріст зберігався протягом кількох тижнів після закінчення лікування. У досліджених мишей не було змін рівня регуляторних Т-клітин у селезінці чи лімфатичних вузлах, що свідчить про те, що лікування чинило лише місцевий вплив. В інших експериментах дослідники прищепили людську шкіру мишам із гуманізованою імунною системою. У цих мишей лікування мікроголками також викликало проліферацію регуляторних Т-клітин і зменшення запалення. Зараз учені планують далі розвивати оновлений підхід для лікування алопеції та дослідити його ефект при інших аутоімунних захворюваннях шкіри.
Джерело: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/adma.202312088