Головна Новини Алергологія та імунологія Нові біомаркери ниркової патології, що супроводжується нефротичним синдромом

27 травня, 2024

Нові біомаркери ниркової патології, що супроводжується нефротичним синдромом

Нові біомаркери ниркової патології, що супроводжується нефротичним синдромом

Дослідження, представлене на 61-му конгресі ERA і опубліковане в New England Journal of Medicine, виявило значний прорив у діагностиці та моніторингу захворювань нирок, пов’язаних із нефротичним синдромом. Використовуючи гібридну техніку, учені ідентифікували аутоантитіла проти нефрину – потенційно нового надійного біомаркера для відстеження прогресування захворювання, що відкриває нові шляхи для розроблення персоналізованих підходів до лікування. Європейська ниркова асоціація (ERA) організовує найбільший щорічний нефрологічний конгрес у Європі, зосереджуючись на ключових особливостях як у повсякденній практиці лікарів, так і наукових інноваціях. 61-й конгрес ERA відбувся у Стокгольмі 23–26 травня 2024 року.

Нефротичний синдром, який розвивається на фоні підвищеної втрати  білка із сечею, може бути пов’язаний із захворюваннями нирок, такими як хвороба мінімальних змін (ХМЗ), первинний фокальний сегментарний гломерулосклероз (ФСГС) і мембранозна нефропатія. Основною причиною нефротичного синдрому є пошкодження подоцитів, клітин, відповідальних за процеси фільтрації в нирках, що дозволяє білку просочуватися в сечу. Дітям із ХМЗ або ФСГС часто діагностують ідіопатичний нефротичний синдром, адже його причина невідома. Це зазвичай відбувається через те, що таким дітям рідко проводять біопсію нирки, яка є золотим стандартом для діагностики захворювань нирок.

Дослідження, проведене в Європі та США, представило новий підхід, що поєднує імунопреципітацію із твердофазним імуноферментним аналізом для надійного виявлення аутоантитіл проти нефрину, білка, що утворює фільтраційні щілини. Отримані дані показали, що аутоантитіла до нефрину були поширені у 69 % дорослих із ХМЗ і 90 % дітей з ідіопатичним нефротичним синдромом, які не отримували лікування імуносупресивними препаратами. Важливо, що рівні цих аутоантитіл корелювали з активністю захворювання, що свідчить про їхній потенціал як біомаркера для моніторингу прогресування захворювання.

Ідентифікація аутоантитіл проти нефрину як надійного біомаркера в поєднанні з гібридною технікою імунопреципітації розширює діагностичні можливості та відкриває нові перспективи для ретельного моніторингу прогресування захворювання. Наукові відкриття закладають основу для персоналізованих втручань і прокладають шлях до нової ери точної медицини для цих складних захворювань.

Джерело: https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2314471