6 січня, 2025
«Носик знає»: мазок із дихальних шляхів допомагає визначити тип астми в дітей
Дослідники з Піттсбурзького університету (Пенсильванія, США) навчилися аналізувати мазок із носа дітей для точної діагностики певного типу астми. Новий неінвазивний підхід може допомогти клініцистам точно призначати препарати та прокласти шлях до створення кращих методів лікування менш вивчених типів астми, які досі було важко діагностувати. Результати, опубліковані в JAMA, базуються на даних трьох незалежних американських досліджень.
«Астма є найпоширенішою хронічною хворобою дитинства…, тому дуже важливо, щоби ми розробили нові методи лікування маленьких пацієнтів, – зазначає Хуан Селедон, професор педіатрії в університеті та керівник відділу пульмонології в дитячій лікарні UPMC у Піттсбурзі. – Оскільки астма – це дуже варіабельне захворювання з різними ендотипами, що характеризуються неоднаковими імунними клітинами та по-різному реагують на лікування, першим кроком до вдосконаленої терапії є точна діагностика ендотипу».
Традиційно астму класифікували на ендотипи, відомі як T2-високий та T2-низький на основі кількості присутнього Т-хелпера 2 типу. Нещодавно Т2-низький був розділений на два підтипи: Т17-високий, який спричинений високим рівнем Т-хелпера 17 і низьким рівнем Т-хелпера 2, і Т17-низький, який має невисокі рівні обох типів клітин. До Т2-високого типу астми належать алергічний фенотип із раннім дебютом та еозинофільний фенотип із пізнім дебютом, а до Т2-низького типу – нейтрофільний тип, а також астма, пов’язана з ожирінням. Точна діагностика ендотипу зазвичай передбачає генетичний аналіз зразка легеневої тканини, взятого за допомогою бронхоскопії, яку проводять під загальним наркозом.
Нещодавно вчені зібрали зразки мазків із носа 459 дітей, а потім проаналізували експресію восьми характерних генів T2 і T17. Як і очікувалося, аналіз зразків виявив точні ендотипи в кожного пацієнта, що вплинуло на рішення лікарів. Для лікування важкої Т2-високої астми є потужний новий клас біопрепаратів, які націлені на імунні клітини, що спричиняють патологію. Однак немає доступних ліків для T17-високого і Т17-низького типу астми. Завдяки цьому експрес-тесту на визначення ендотипу астми вчені можуть розпочати розроблення біологічних препаратів для T17-високого та Т17-низького підтипів. Наступні кроки вчених, окрім створення нових ліків, – масштабна перевірка інноваційного тесту для отримання дозволу на використання.
Джерело: https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/2828721