Головна Новини Алергологія та імунологія Сполука, отримана з мікроорганізмів, дає надію на лікування вітиліго

31 січня, 2025

Сполука, отримана з мікроорганізмів, дає надію на лікування вітиліго

Сполука, отримана з мікроорганізмів, дає надію на лікування вітиліго

Сполука, отримана з корисних для кишечника бактерій, значно уповільнює прогресування вітиліго та може відновити пігментацію, повідомляється в новому доклінічному дослідженні Північно-Західного університету (штат Іллінойс, США). Здобуті дані можуть обнадіяти мільйони людей, уражених аутоімунним захворюванням, яке спричиняє видимі плями і зміни кольору шкіри, тому чинить емоційні та фізичні наслідки. «Результати нашої роботи були вражаючими. Ми виявили, що щотижневе введення мікробної сполуки мишам, схильним до вітиліго, значно пригнічувало прогресування захворювання», – розповідає І. Керолайн Ле Пул, старша авторка дослідження, професорка дерматології, мікробіології та імунології.

Для експериментів учені використали сінну палочку – Bacillus subtilis, грампозитивну спороутворюючу аеробну бактерію. Вона є постійним членом мікробіому ґрунту та кишечника, трапляється у воді та повітрі. Паличка є продуцентом деяких поліпептидних антибіотиків, а також ферментів (наприклад, амілази та протеази), що одержують промисловим шляхом. Окрім цього, 2024 року вчені з іншого університету США створили пов’язку для загоєння ран, використовуючи Bacillus subtilis. Ендоспори палички активуються в насиченому поживними речовинами рановому ексудаті, виробляючи антибактеріальні сполуки.

Ле Пул та її колеги щотижня вводили мікробний продукт мишам із вітиліго протягом 18 тижнів. До кінця експерименту втрата пігменту на спині гризунів зменшилася на 74 %. Сполука зменшила кількість Т-кілерів, що атакують пігмент шкіри, і збільшила кількість захисних Т-клітин, яких зазвичай мало в пацієнтів із вітиліго. «Ця проста мікробна сполука може працювати як окрема терапія або в синергії з наявними методами лікування», – зазначає вчена. У 2022 році FDA (Управління з продовольства і медикаментів США) схвалило перший препарат для лікування вітиліго: крем Opzelura (діюча речовина – руксолітиніб). Клінічні випробування показали, що лише 30 % пацієнтів, які використовували крем, відновили 75 % або більше нормального забарвлення шкіри.

Наступним завданням учених є адаптація мікробного продукту для використання людиною. «Щотижневі ін’єкції могли б спрацювати, але нам потрібно вивчити простіші варіанти, такі як харчова добавка або мазь… Нам також потрібно зрозуміти, як довго тривають ефекти та який період хвороби є найкращим для лікування», – зауважує Ле Пул. Окрім того, та сама мікробна сполука потенційно може лікувати інші аутоімунні захворювання, зокрема ті, що залучають Т-кілери у шкірі. Сьогодні науковці вже планують подальшу співпрацю з ученими із кількох установ для вдосконалення сполуки, детального дослідження механізму дії і проведення експериментів із людьми.

Джерело: https://www.jidonline.org/article/S0022-202X(24)03043-4/fulltext