Головна Новини Алергологія та імунологія Учені розпочинають клінічні випробування нової генної інгаляційної терапії для лікування муковісцидозу

21 лютого, 2025

Учені розпочинають клінічні випробування нової генної інгаляційної терапії для лікування муковісцидозу

Учені розпочинають клінічні випробування нової генної інгаляційної терапії для лікування муковісцидозу

Муковісцидоз, або кістозний фіброз, – це генетичне захворювання, що вражає переважно дихальну і травну системи, спричиняючи утворення густого в'язкого слизу, який закупорює дихальні шляхи та протоки підшлункової залози. Причиною муковісцидозу є мутація в гені CFTR (Cystic Fibrosis Transmembrane Conductance Regulator), що кодує білок-регулятор іонного транспорту у клітинах. Муковісцидоз передається аутосомно-рецесивним шляхом, тобто людина захворіє, якщо успадкує мутований ген від обох батьків. Захворюваність у світі варіюється залежно від популяції: у Європі вона становить приблизно 1 на 2500–3500 новонароджених, в Україні, за оцінками, захворювання трапляється із частотою 1 на 3500–4000 дітей.

Зараз більшість пацієнтів із кістозним фіброзом добре реагує на відносно нові методи лікування, відомі як модулятори CFTR, проте приблизно 20 % хворих такий підхід не допомагає. Метою експериментального методу лікування, відомого як BI 3720931, є покращення дихальної функції і зменшення загострень для всіх хворих на муковісцидоз, незалежно від типу мутації. Випробування LENTICLAIR 1, де оцінюватимуть безпеку, переносимість та ефективність лікування, проводиться біофармацевтичною компанією Boehringer Ingelheim; близько 36 чоловіків і жінок лікуватимуться у спеціалізованих центрах у Великобританії, Франції, Італії, Нідерландах та Іспанії.

Основа BI 3720931 – застосування лентивірусних векторів, типу генної терапії, за якого використовують природну здатність вірусів інфікувати клітини людини. Лентивіруси є представниками родини ретровірусів, які інфікують людей шляхом вставки свого генетичного матеріалу в геном клітини-хазяїна. Модифікувавши небезпечні віруси, учені змогли використовувати їх як засіб для введення необхідних генів у клітини. Керує дослідженням Ерік Алтон, професор генної терапії та респіраторної медицини Імперського коледжу Лондона.

Професор Алтон ділиться: «Консорціум генної терапії муковісцидозу у Великобританії дуже радий досягти цієї віхи після 24 років цілеспрямованих зусиль і тісної співпраці з нашими фінансовими партнерами». Хоча безпосередньою метою є створення лікування для тих пацієнтів, які не реагують на модулятори CFTR, нова терапія має потенціал для досягнення тривалого покращення функції CFTR і модифікації захворювання в людей, незалежно від їхнього типу мутації. Окрім того, учені вбачають потенціал для повторного проведення терапії, якщо це необхідно. Після завершення 24-тижневого випробувального періоду учасники експериментів візьмуть участь у довгостроковому дослідженні LENTICLAIR-ON. Очікується, що всі фази клінічних випробувань будуть завершені на початку 2027 року.

Джерело: https://clinicaltrials.gov/study/NCT06515002?term=lenticlair&rank=1