17 квітня, 2025
Одна профілактична доза інгаляційного препарату в другій половині дня може бути найкращим варіантом для контролю астми

Нове клінічне дослідження, опубліковане в журналі Thorax, свідчить про те, що одна щоденна превентивна доза інгаляційного кортикостероїду (беклометазону), прийнята в другій половині дня, може бути найкращим варіантом для ефективного контролю бронхіальної астми. Випробування доводять, що таке втручання пригнічує стандартне нічне погіршення симптомів ефективніше, ніж використання препарату в інший час. Якщо результати будуть підтверджені в більш масштабних дослідженнях, такий підхід може призвести до кращих клінічних наслідків для пацієнтів без збільшення небажаних побічних ефектів від стероїдів або медичних витрат, вважають учені.
Науковці стверджують, що узгодження часу приймання ліків із біологічним годинником, що є головним принципом хронотерапії, може посилити терапевтичні ефекти препаратів. Це може бути особливо важливо за астми, яка має відомий перебіг: обструкція та запалення дихальних шляхів досягає піку протягом ночі, коли відбувається близько 80 % летальних випадків, спричинених хворобою. Спираючись на раніше опубліковане дослідження, яке показало посилену реакцію імунних клітин на стероїди, отримані у другій половині дня, учені хотіли з’ясувати, чи одноразова превентивна інгаляційна доза препарату ввечері краще пригнічує нічне посилення симптомів астми, ніж раннє або стандартне використання ліків двічі на день.
25 учасників (віком від 18 до 65 років) із підтвердженою астмою легкого та середнього ступенів тяжкості, яка тривала щонайменше рік, були випадковим чином розподілені на одну із трьох схем дозування протягом 28 днів кожна. Ці схеми складалися з разової добової дози 400 мкг беклометазону між 08:00 та 09:00; такої ж дози один раз на добу між 15:00 та 16:00 і прийому препарату двічі на добу в дозі 200 мкг між 08:00 і 09:00 та між 20:00 і 21:00. Наприкінці кожного 28-денного періоду учасники змінювали режим дозування після 14–21-денної перерви, доки всі три дослідні групи не пройшли кожну схему лікування.
Показання спірометрії та біомаркери крові (клітини запалення та рівні кортизолу) вимірювали кожні 6 годин протягом доби на початку та в кінці кожного із 28-денних періодів. Порівнюючи з базовими вимірюваннями, усі групи учасників покращили нічну функцію легень. Але час покращення відрізнявся залежно від режиму дозування: найкращі результати були пов’язані із прийманням дози один раз на добу в середині дня (між 15 та 16 годинами). Окрім того, не було різниці в рівнях кортизолу між трьома режимами дозування, що свідчить про відсутність потенційних побічних ефектів лікування інгаляційними кортикостероїдами. Дослідники визнають невелику кількість залучених учасників і коротку тривалість свого експерименту, але вже планують подальші більш значні випробування.
Джерело: https://thorax.bmj.com/content/early/2025/04/10/thorax-2024-222073