Головна Новини Алергологія та імунологія Вакцина, яка захищає від свинячого, людського та пташиного грипу, може усунути необхідність щорічних щеплень

16 травня, 2025

Вакцина, яка захищає від свинячого, людського та пташиного грипу, може усунути необхідність щорічних щеплень

Вакцина, яка захищає від свинячого, людського та пташиного грипу, може усунути необхідність щорічних щеплень

Щорічні щеплення від грипу можуть залишитися в минулому завдяки новій стратегії вакцинації, розробленій та випробуваній вірусологом Університету Небраски в місті Лінкольн (США) Еріком Вівером та його командою. Наукова розвідка, опублікована в Nature Communications, детально описує вакцину, яка захищає від різних штамів грипу. «Це дослідження закладає основу для розроблення універсальних вакцин проти грипу, завдяки яким людям не доведеться щороку звертатися до лікаря та робити щеплення», – зазначив Вівер.

Свині, вакциновані імуногенами, розробленими в лабораторії Вівера, не виявляли жодних ознак хвороби після контакту з поширеним штамом грипу, виробили антитіла проти безлічі інших штамів і зберегли свою імунну відповідь протягом шестимісячного спостереження. Окрім того, післяекспериментальний регресійний аналіз показав, що імунітет у тварин не зникне протягом десятиліття. Вівер уже шукає колег, які погодяться допомагати в подальших дослідженнях, а також планує укласти партнерство із провідними світовими біотехнологічними компаніями.

Вірус грипу А регулярно вражає близько 15 % людської популяції та щороку спричиняє тисячі смертей. Сучасні вакцини часто не забезпечують тривалого захисту через генетичну різноманітність і швидку мутацію білків, які забезпечують вірулентність збудника. Ще однією проблемою боротьби із грипом є те, що захворювання вражає різні біологічні види: птахів, свиней, коней та собак, а також людей. Наприклад, пандемія свинячого грипу 2009 року стала результатом зоонозної передачі вірусу від тварин до людей.

Стратегія вакцинації Вівера, яка вже отримала патент, використовувала програмне забезпечення під назвою Epigraph. Ця система допомагає аналізувати генетичні коди понад 6000 штамів вірусу грипу, що виникли із 1930 по 2021 рік, та створення вакцинної комбінації з найпоширеніших вірусних епітопів. Епітопи – це ділянки вірусу, які стимулюють імунну систему виробляти антитіла та направляти Т-клітини для знищення інфікованих клітин. Обчислювана стратегія Epigraph збільшує ймовірність того, що нова вакцина містить максимальну кількість епітопів, необхідних для запуску імунної відповіді та запобігання захворюванню.

Джерело: https://www.nature.com/articles/s41467-025-59182-7