16 липня, 2025
ВООЗ публікує оновлені рекомендації для дієвої профілактики ВІЛ

На тлі глобального гальмування зусиль із профілактики ВІЛ ВООЗ оприлюднила нові настанови, що рекомендують використання ін’єкційного ленакапавіру як довготривалу форму доконтактної профілактики (PrEP). Препарат, який вводиться лише двічі на рік, може стати проривом у захисті груп ризику, особливо тих, хто має труднощі із щоденним прийманням таблеток або має обмежений доступ до медичної допомоги.
Ленакапавір – перший препарат PrEP із такою частотою введення – уже довів свою високу ефективність у запобіганні інфікуванню ВІЛ під час клінічних випробувань. Його використання є критично важливим, враховуючи, що лише у 2024 році ВІЛ інфікувалися 1,3 мільйона людей.
Одним із ключових бар’єрів на шляху впровадження довготривалої PrEP була складність діагностики. Тепер ВООЗ рекомендує спрощений підхід до тестування, зокрема, використання швидких тестів на ВІЛ. Це відкриває шлях до ширшого впровадження ін’єкційних форм профілактики, таких як ленакапавір і каботегравір, через аптеки, клініки та телемедичні сервіси, наближаючи допомогу до спільнот.
Ленакапавір входить до переліку рекомендованих ВООЗ препаратів для PrEP разом із ін’єкційним каботегравіром і вагінальним кільцем із дапівірином. Хоча сьогодні ленакапавір здебільшого доступний лише в межах клінічних досліджень, ВООЗ закликає уряди, донорів і партнерів із глобальної охорони здоров’я невідкладно інтегрувати препарат у національні програми профілактики ВІЛ.
Також у межах конференції IAS 2025 (International AIDS Society) ВООЗ оновила низку клінічних рекомендацій. Серед них – включення ін’єкційного поєднання каботегравіру та рилпівірину як альтернативи пероральній антиретровірусній терапії (АРТ) для пацієнтів із вірусною супресією. Це дає змогу підтримувати прихильність до лікування серед осіб, для яких щоденне приймання препаратів є непростим. Окрему увагу приділено інтеграції ВІЛ-сервісів із лікуванням неінфекційних захворювань, психічного здоров’я, а також рекомендаціям щодо раннього початку АРТ у пацієнтів із mpox та ВІЛ.
Джерело: https://www.who.int/news/item/14-07-2025-who-recommends-injectable-lenacapavir-for-hiv-prevention