30 жовтня, 2024
Інструмент для прогнозування сепсису в новонароджених
Сепсис спричиняє небезпечну для життя органну недостатність через нерегульовану реакцію організму на інфекцію. Неонатальний сепсис вражає новонароджених у перші 28 днів життя та трапляється у 2–3 випадках на 100 живонароджених у всьому світі; смертність від неонатального сепсису досягає 17,6% і навіть вище в країнах із низьким/середнім рівнем доходу. Крім того, 39% пацієнтів, які вижили, або розвивають значний ступінь інвалідності, або помирають до двох років. Згідно з новим дослідженням Університету Британської Колумбії в Канаді, генетичні особливості новонароджених можуть передбачити неонатальний сепсис ще до появи симптомів.
Науковці брали участь у великому дослідженні в Гамбії, де забирали зразки крові у 720 немовлят при народженні. Потім учені використовували машинне навчання для картографування експресії генів, активних при народженні, у пошуках біологічних маркерів, які могли б передбачити сепсис. «Ми виявили чотири гени, які, об’єднані в «сигнатуру», могли точно передбачити сепсис у новонароджених у дев’яти випадках із десяти», – зазначила одна з авторок, Емі Лі, доцентка кафедри молекулярної біології та біохімії. «Це була унікальна можливістьдосліджувати гени, експресовані в немовлят із сепсисом ще до розвитку цього стану, оскільки зразки були доступні від усіх новонароджених одразу після появи на світ. Більшість інших досліджень публікували лише маркери, які були присутні, коли немовлята вже були хворі, і тому це не було б передбачуваним маркером».
На думку вчених, 4-генна сигнатура (гени HSPH1, BORA, NCAPG2 та PRIM1) є важливим інструментом для прогнозування сепису при народженні. Дослідники сподіваються, що одного разу сигнатуру буде включено не лише в ПЛР-тести в лікарнях, а й у портативні пристрої для надання медичної допомоги. Зараз для лікарів у всьому світі доступні пристрої, які можуть перевіряти експресію генів, наприклад, для визначення COVID-19 або грипу, за допомогою однієї краплі крові. Вони можуть працювати будь-де за допомогою джерела живлення, і ними може користуватися кожен, не лише навчений медичний персонал. Учені вже змогли переоснастити такі пристрої для розпізнання визначеної сигнатури.
Наступний крок у дослідженні включатиме велике проспективне дослідження для визначення того, що сигнатура успішна в прогнозуванні сепсису в усіх популяціях, і подальша розробка інструментів і їхнє затвердження відповідними державними органами.
Джерело: https://www.thelancet.com/journals/ebiom/article/PIIS2352-3964(24)00447-X/fulltext