18 квітня, 2025
Біологи вважають інтерлейкін-6 можливим індикатором ранньої діагностики сепсису

Піонерське дослідження, представлене на ESCMID Global 2025 (конференція Європейського товариства клінічної мікробіології та інфекційних хвороб), розкрило потенціал інтерлейкіну-6 (IL-6) як потужного діагностичного біомаркера для раннього виявлення сепсису в групах пацієнтів високого ризику, включно з новонародженими, дітьми та вагітними жінками. Це перше дослідження, яке оцінило діагностичну ефективність IL-6 у реальній когорті серед усіх трьох груп учасників. IL-6 виділяється макрофагами у відповідь на специфічні мікробні молекули та вважається прозапальним цитокіном. Сучасні дослідники вже відносять інтерлейкін-6 до гострофазових білків та сполук, що є важливим медіатором гарячки.
Сепсис – це небезпечна для життя системна реакція організму на інфекцію, яка призводить до пошкодження власних тканин і органів. Без своєчасного лікування сепсис може спричинити поліорганну недостатність, шок і смерть. Для діагностики загрозливого стану використовують аналізи на рівні біомаркерів запалення (наприклад, прокальцитоніну та С-реактивного білка), а також ідентифікацію збудника за допомогою посівів крові. Швидка діагностика є критичною, проте складною через неспецифічні симптоми сепсису та обмеження вищевказаних діагностичних біомаркерів.
За статистикою, щорічно в Європі понад 3,4 мільйона осіб хворіють на сепсис. Близько 700 000 із них не виживають, а ще третина з тих, хто вижив, помирають протягом наступного року. Враховуючи швидке прогресування сепсису, існує нагальна потреба в біомаркерах, які запропонують швидшу і точнішу діагностичну можливість для своєчасного втручання. У ретроспективному когортному дослідженні проаналізовано зразки крові 252 пацієнтів (111 дітей, 72 вагітних жінок і 69 новонароджених) із підозрою на сепсис. Пацієнти були класифіковані за типом інфекції (бактеріальна, вірусна або її відсутність) та фізіологічною відповіддю (нормальна, синдром системної запальної відповіді, сепсис або септичний шок).
Результати довели, що IL-6 перевершував традиційні біомаркери в розрізненні бактеріальних інфекцій від вірусних із точністю 91 % у дітей, 94 % у вагітних жінок і 86 % у новонароджених. IL-6 також ефективно стратифікував тяжкість сепсису, розрізняючи легку інфекцію, сепсис і септичний шок, що є критичним для своєчасного надання допомоги. Обговорюючи переваги IL-6 перед традиційними біомаркерами, доктор медичних наук і провідний автор Шон Вілан пояснив: «Секреція IL-6 зростає протягом 1-2 годин, досягає піку через 6 годин і знижується до 24 годин, тоді як С-реактивний білок і прокальцитонін досягають піку набагато пізніше – через 48 і 24 години відповідно».
Доктор Вілан також підкреслив поширення клінічного застосування молекули: «IL-6 уже регулярно використовується в наших установах… Проблеми із широким впровадженням зменшилися завдяки розробленню комерційно доступного тестування, яке може надавати результати в режимі реального часу. Пандемія COVID-19 прискорила цей процес, оскільки тестування на IL-6 стало більш широко вживатися для оцінки запалення в пацієнтів».
Джерело: https://www.idse.net/Pediatric-Infections/Article/04-25/IL-6-Promising-Biomarker-for-Diagnosing-Sepsis-Early/76828