Головна Новини Анестезіологія та інтенсивна терапія Експериментальний знеболювальний препарат може стати безпечнішою альтернативою опіоїдам

21 травня, 2025

Експериментальний знеболювальний препарат може стати безпечнішою альтернативою опіоїдам

Експериментальний знеболювальний препарат може стати безпечнішою альтернативою опіоїдам

Експериментальний препарат, розроблений у Дюкському університеті (Північна Кароліна, США), може забезпечити потужне знеболення без небезпечних побічних ефектів. SBI-810 є сполукою нового покоління, розробленою для впливу на рецептори нервів і спинного мозку. Тоді як опіоїди проникають у численні клітинні шляхи, SBI-810 активує лише певний шлях знеболення, що дозволяє уникнути лікарської залежності. Препарат уже продемонстрував успіхи під час експериментів із гризунами, тому вчені планують незабаром провести випробування на людях і вже отримали кілька патентів на своє відкриття.

SBI-810 розроблений для впливу на нейротензинові рецептори мозку. Відомо, що медіатор нейротензин діє в усій нервовій системі. Він викликає різноманітні ефекти: знеболення, гіпотермію та підвищення рухової активності. Експериментальний препарат активує специфічний сигнал, пов'язаний зі знеболенням, уникаючи при цьому інших ефектів, які можуть спричинити побічні дії або залежність. SBI-810 ефективно полегшував біль від хірургічних розрізів, переломів кісток та травм нервів краще, ніж деякі сучасні знеболювальні.

Учені порівняли SBI-810 з оліцеридином, новим типом опіоїдів, і виявили, що SBI-810 забезпечує краще знеболення і не викликає толерантності після багаторазового вживання. Експериментальний препарат також перевершив габапентин, поширений лікарський засіб від нейропатичного болю, і не викликав седативного ефекту чи проблем із пам'яттю, які часто спостерігаються при застосуванні габапентину. Дослідники заявили, що подвійна дія сполуки – як на периферичну, так і на центральну нервову систему, – створює ідеальний фармацевтичний баланс: препарат достатньо потужний, щоб забезпечувати знеболення, і водночас достатньо специфічний, щоб уникнути небажаних побічних ефектів.

Зараз учені відмічають глобальну кризу, пов’язану з надмірним вживанням опіоїдних препаратів, що призводить до залежності, передозувань і смертей. У 2025 році ситуація залишається критичною, особливо через рекреаційне застосування таких опіоїдів, як фентаніл і героїн. У 2021 році 74 % випадків смертельних передозувань у Європі були пов’язані з опіоїдами. За оцінками, в Україні проживає 360 000 людей, які вживають ін'єкційні наркотики, і 20 % із них мають ВІЛ. Взаємопов'язана епідемія опіоїдів та ВІЛ в Україні є однією з найсерйозніших у світі.

Джерело: https://www.cell.com/cell/abstract/S0092-8674(25)00508-2?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS0092867425005082%3Fshowall%3Dtrue