Головна Новини Кардіологія та кардіохірургія Високий рівень тригліцеридів асоційований з обструктивним апное уві сні у чоловіків із нормальною вагою

22 листопада, 2021

Високий рівень тригліцеридів асоційований з обструктивним апное уві сні у чоловіків із нормальною вагою

Високий рівень тригліцеридів асоційований з обструктивним апное уві сні у чоловіків із нормальною вагою

Згідно з результатами дослідження, опублікованими у журналі «Nature and Science of Sleep», у чоловіків із нормальною окружністю талії показники обструктивного апное уві сні (ОАС) були позитивно пов’язані з рівнем тригліцеридів у сироватці крові.

Лейла Б. Гускот, докторка медицини з Університету Аделаїди (Австралія), та її колеги вивчили зв’язок OАС та нічної гіпоксемії із профілями ліпідів сироватки та припустили, що профілі кардіометаболічного ризику у людей із нормальною вагою та OСА вимагають клінічної уваги.

Часткова або повна обструкція верхніх дихальних шляхів, яка виявляється при синдромі ОАС (СОАС), призводить до гіпоксії, що перемежується та різною мірою супроводжується фрагментацією сну і денною сонливістю. Нічна гіпоксемія, викликана СОАС під час фази швидкого сну (англ. rapid eye movement, REM), довгостроково пов’язана із серцево-судинними захворюваннями та їх факторами ризику (гіпертонія, інсулінорезистентність, метаболічний синдром, атеросклероз сонних артерій).

Попередні дослідження показують, що періодична гіпоксемія активує симпатичну нервову систему, посилює окисний стрес і системне запалення, а при хронічному процесі знижує кліренс ліпопротеїнів, багатих на тригліцериди, та пригнічує активність ліпопротеїнліпази жирової тканини.

Дослідники оцінили дані 753 учасників (середній вік 60,8 років), яким було проведено повну полісомнографію вдома (Embletta X100). Вони вивчили тригліцериди, ліпопротеїни високої (ЛПВЩ) та низької щільності (ЛПНЩ), загальний холестерин, зв’язки між ліпідами та показниками нічної гіпоксемії (індекс десатурації кисню [ODI], індекс апное-гіпопное [АНІ] та АНІ під час фази швидкого сну [REM-AHI]) з урахуванням хронічних станів, ризикованої поведінки і соціально-демографічних факторів.

В аналізі з коригуванням коваріат, стратифікованому відповідно окружності талії (< 95 см, 95–100 см, > 100 см) з метою мінімізації внеску ожиріння, рівні тригліцеридів були позитивно пов’язані з AHI, ODI та REM-AHI в учасників із нормальною вагою. Важке ОАС було достовірно пов’язане з більшою імовірністю підвищення рівнів тригліцеридів ≥ 1,7 ммоль/л. При цьому аналіз за окружністю талії підтвердив цей взаємозв’язок лише для чоловіків із окружністю талії < 95 см.

Дослідження показали, що обструктивні явища під час фази швидкого сну можуть бути більш шкідливими, ніж обструктивні явища під час повільного сну щодо гіпертонії, серцево-судинних захворювань і глікемічного контролю при діабеті 2 типу.

Джерело: https://www.medscape.com/viewarticle/963250