Головна Новини Кардіологія та кардіохірургія Реанімація у «польових умовах» сторонніми спостерігачами збільшує виживання при раптовій зупинці серця, пов’язаній зі спортом

24 січня, 2022

Реанімація у «польових умовах» сторонніми спостерігачами збільшує виживання при раптовій зупинці серця, пов’язаній зі спортом

Реанімація у «польових умовах» сторонніми спостерігачами збільшує виживання при раптовій зупинці серця, пов’язаній зі спортом

Рівень виживання після зупинки серця, пов’язаної зі спортом, за останні 12 років збільшився майже втричі, значною мірою за рахунок збільшення використання автоматизованих зовнішніх дефібриляторів та серцево-легеневої реанімації, свідчать результати вчених із Паризького університету (Франція).

Протягом останніх років французькі експерти розгорнули стратегії зменшення тягаря зупинки серця, пов’язаної зі спортом. Наприклад, у 2007 році у Франції було впроваджено законодавство, яке дозволяє неспеціалістам використовувати автоматизовані зовнішні дефібрилятори.

Використовуючи дані Французького національного інституту охорони здоров’я та медичних досліджень, вчені оцінили динаміку захворюваності, догоспітальне ведення та виживання при виписці з лікарні після зупинки серця, пов’язаної зі спортом, серед суб’єктів віком від 18 до 75 років протягом шести послідовних дворічних періодів між 2005 та 2018 роками.

Дослідження виявило 377 випадків зупинки серця, пов’язаної зі спортом, у тому числі 20 випадків серед молодих спортсменів (5,3 %). Решта відбулися серед прихильників оздоровчих видів спорту середнього віку. Не було виявлено суттєвих відмінностей у середньому віці жертв, частці чоловіків та поширеності захворювань серця в анамнезі (середній вік хворих становив 49,6 років; 95,2 % були чоловіками). Причини виникнення зупинки серця, пов’язаної зі спортом, були визначені в 61 % випадків і включали ішемічну хворобу серця (68,7 %), неішемічні структурні захворювання серця (16,9 %), захворювання провідної системи серця (9,6 %).

Протягом останнього дворічного періоду спостереження було виявлено різке збільшення застосування серцево-легеневої реанімації сторонніми спостерігачами (94,7 % за останній період проти 34,9 % у першому) та використання автоматизованих зовнішніх дефібриляторів (28,8 % проти 1,6 % відповідно).

Серед 54,4 % випадків зупинки серця, що виникли у спортивних закладах, рівень серцево-легеневої реанімації досяг 97,9 % за останні 2 роки порівняно із 50 % на початку дослідження, тоді як використання автоматизованих зовнішніх дефібриляторів досягло 34,9 % протягом останнього періоду дослідження проти 3,1 % спочатку. Загальна виживаність після виписки з лікарні становила 66,7 % за останній 2-річний період проти 23,8 % у перший період.

Дослідники переконані, що ключем до покращення виживаності після раптової зупинки серця, пов’язаної зі спортом, є обізнаність, і лікарі можуть зіграти певну роль, інформуючи пацієнтів про те, як розпізнати раптову зупинку серця та як зарадити, якщо вона станеться на очах. Своєю чергою, люди мають знати, що при появі болю або дискомфорту в грудях слід звернутися до лікаря, перш ніж відновити заняття спортом.

 

Джерело: https://www.medscape.com/viewarticle/967061