22 лютого, 2022
Більшість пацієнтів із цукровим діабетом та атеросклерозом не отримують належного лікування
Високий відсоток людей із цукровим діабетом 2 типу мають також атеросклеротичні серцево-судинні захворювання, але приблизно лише 1 із 20 отримує «тріумвірат» доказових препаратів – ліків для зниження рівнів холестерину, артеріального тиску та глюкози.
У великому багатоцентровому когортному дослідженні проаналізовано призначення статинів високої інтенсивності для зниження рівня холестерину, інгібіторів ангіотензинперетворювального ферменту (ІАПФ) або блокаторів рецепторів ангіотензину (БРА) для зниження артеріального тиску, а також цукрознижувальних препаратів – інгібіторів натрійзалежного контранспортера глюкози 2 (НЗКТГ2) або агоністів рецепторів глюкагоноподібного поліпептиду-1 (ГПП-1) у популяції пацієнтів із цукровим діабетом та атеросклерозом (324 706 осіб).
Був виявлений дефіцит лікування та грубе недовикористання основних класів препаратів. Так, відповідно до лікарських призначень, 58,6 % пацієнтів отримували статини (26,8 % – статини високої інтенсивності); 45,5 % приймали ІАПФ або БРА, 3,9 % – отримували агоніст рецептора ГПП-1 та 2,8 % – інгібітор НЗКТГ2.
Лише 4,8 % пацієнтів отримували всі три види терапії, а 42,6 % осіб не отримували жодного рецепта щодо трьох основних факторів ризику.
Старший автор дослідження Крістофер Б. Грейнджер, професор Медичної школи університету Дьюка (США), сказав у інтерв’ю, що результати є «шокуючими щодо недостатнього використання методів лікування, які, як доведено, покращують прогноз у цій групі пацієнтів високого ризику». Наприклад, він зазначив, що статини високої інтенсивності «недорогі, добре переносяться та високоефективні, але той факт, що їх використовують лише 26,8 % цієї популяції, справді є звинуваченням і збентеженням для нашої системи охорони здоров’я».
Автори дослідження зазначають, що необхідно докласти зусиль, щоб подолати перешкоди для більш широкого використання цих методів лікування у пацієнтів як із цукровим діабетом, так і атеросклеротичними серцево-судинними захворюваннями. Також зазначається необхідність приведення схеми призначення для пацієнтів із цукровим діабетом та атеросклерозом у відповідність із рекомендаціями, заснованими на доказах.