27 травня, 2024
Учені знайшли зв’язок між клітинним стресом і періодичною серцевою недостатністю
Згідно з даними нового дослідження, стрес, спричинений серцевою недостатністю, запам’ятовується організмом і з часом призводить до повторного патологічного стану. Науковці виявили, що серцева недостатність залишає «стресову пам’ять» у вигляді певних змін ДНК гемопоетичних стовбурових клітин, які беруть участь у виробництві крові та макрофагів. Ці імунні клітини відіграють важливу роль у захисті здоров’я серця. Ключовий сигнальний шлях у гемопоетичних стовбурових клітинах (ланцюжок молекул, який передає сигнали всередині клітини), а саме трансформуючий фактор росту-β (TGF-β), пригнічувався під час серцевої недостатності, що негативно впливало на продукування макрофагів. Підвищення рівня TGF-β може стати новим способом лікування рецидивуючої серцевої недостатності, тоді як виявлення накопичення стресової пам’яті може забезпечити систему ранньої профілактики.
Вивчаючи мишей із серцевою недостатністю, дослідники виявили докази стресового імпринтингу на епігеномі, тобто хімічні зміни, що відбувалися в їх ДНК. Сигнальний шлях був пригнічений у гемопоетичних стовбурових клітинах мишей із серцевою недостатністю, що призвело до продукування дисфункціональних імунних клітин. Ця зміна зберігалася протягом тривалого періоду часу. Коли команда вчених трансплантувала кістковий мозок мишей із серцевою недостатністю здоровим тваринам, то виявили, що стовбурові клітини продовжували виробляти дисфункціональні імунні клітини. У таких мишей із часом розвинулась серцева недостатність і з’явилась схильність до супутнього пошкодження органів.
З огляду на отримані дані, можуть бути розглянуті абсолютно нові методи лікування, щоби запобігти накопиченню цього «стресового спогаду» під час госпіталізації із приводу серцевої недостатності. Було засвідчено, що у тварин із серцевою недостатністю додаткова активація TGF-β є потенційним лікуванням. Корекція епігенома гемопоетичних стовбурових клітин також може бути способом виснаження стресової пам’яті. Зараз дослідники планують створити універсальну систему, яка зможе виявляти та запобігати накопиченню пам’яті про стрес у людей.
Джерело: https://www.science.org/doi/10.1126/sciimmunol.ade3814