Головна Новини Кардіологія та кардіохірургія Рецептори солодкого смаку в серці: новий шлях для оптимізації роботи органа

18 лютого, 2025

Рецептори солодкого смаку в серці: новий шлях для оптимізації роботи органа

Учені виявили, що серце має рецептори солодкого смаку, подібні до таких на язику, окрім того, стимуляція цих рецепторів солодкими речовинами може регулювати серцебиття. Це дослідження відкриває нові шляхи для розуміння функції серця та, імовірно, розроблення нових методів лікування серцевої недостатності. Хоча рецептори смаку традиційно пов’язані з язиком і нашою здатністю сприймати світ, останні наукові розвідки показали, що ці структури є і в інших частинах тіла, де вони відіграють інші ролі.

Це нове дослідження є першим, у якому виявлено специфічні рецептори солодкого смаку, відомі як TAS1R2 і TAS1R3, на поверхні клітин серцевого м’яза. Робота була представлена на 69-й щорічній зустрічі Біофізичного товариства, яка відбулася 15–19 лютого 2025 року в Лос-Анджелесі. Коли дослідники стимулювали ці рецептори в серцевих клітинах людей і лабораторних гризунів за допомогою аспартаму, поширеного штучного підсолоджувача, то спостерігали значне збільшення сили скорочення серцевого м’яза та прискорення дії кальцію – ключові процеси для здорового серцебиття.

Науковці також виявили, що рецепторів солодкого смаку TAS1R2 і TAS1R3 більше в серцях пацієнтів із серцевою недостатністю, що свідчить про можливий зв’язок із захворюванням. Подальші експерименти показали, що їх стимуляція запускає каскад молекулярних змін у кардіоміоцитах, залучаючи ключові білки, які контролюють потік кальцію та скорочення м’язів. «При серцевій недостатності серце змінює свої енергетичні шляхи й «надає перевагу» поглинанню та використанню глюкози. Отже, цілком можливо, що під час цієї енергетичної зміни серцю може знадобитися перетворити свої здібності сприйняття поживних речовин для нормального пристосування», – пояснює Міка Йодер, учений Університету Лойоли в Чикаґо, США.

Крім того, нове дослідження може пояснити, чому споживання штучно підсолоджених напоїв пов’язане з аритміями або нерегулярним серцебиттям. Надмірна стимуляція знайдених рецепторів солодкого смаку призводить до посилення аритмогенезу у клітинах серця. Зараз учені планують подальші дослідження, щоб повністю зрозуміти довгострокові наслідки стимулювання цих рецепторів у серці, а також те, як нові знання можна використати для зміцнення серця при різних патологіях, наприклад, серцевій недостатності.

Джерело: https://www.biophysics.org/news-room?ArtMID=802&ArticleID=16515&preview=true