Головна Новини Кардіологія та кардіохірургія Новий препарат атацигуат є перспективним для лікування стенозу аортального клапана

28 лютого, 2025

Новий препарат атацигуат є перспективним для лікування стенозу аортального клапана

Новий препарат атацигуат є перспективним для лікування стенозу аортального клапана

Передова американська клініка Мейо оголошує результати доклінічних і клінічних досліджень, які показують, що препарат атацигуат має потенціал для значного сповільнення прогресування аортального стенозу. Стеноз устя аорти перешкоджає руху крові з лівого шлуночка до аорти та є третім за поширеністю серцево-судинним захворюванням у світі (після артеріальної гіпертензії та ішемічної хвороби серця). Останнім кроком для встановлення довгострокової ефективності та безпеки препарату є випробування третьої, останньої фази, які розпочнуться незабаром.

Найпоширеніша причина аортального стенозу – накопичення кальцієвих відкладень, що звужують аортальний клапан, змушуючи серце працювати інтенсивніше. Захворювання зазвичай прогресує, тому поточний стандарт лікування – хірургічне або інтервенційне протезування клапана. Окрім того, якщо пацієнт потребує втручання у віці до 55 років, є понад 50 % ймовірності, що йому знадобляться ще кілька операцій протягом життя через рекальцифікацію імплантованого клапана.

Атацигуат, який у клінічних дослідженнях уповільнював прогресування кальцифікації аортального клапана, пропонує можливість проведення хірургічної процедури лише один раз. За останнє десятиліття експерименти у клініці Мейо показали, що атацигуат реактивує шлях, який має вирішальне значення для запобігання кальцифікації та стенозу клапанів. Доклінічні дослідження на мишах показали, що цей препарат суттєво сповільнював прогресування захворювання, навіть якщо лікування починалося після встановлення діагнозу.

Клінічні дослідження за участю пацієнтів продемонстрували, що прийом атацигуату знижував прогресування кальцифікації аортального клапана на 69,8 % через шість місяців, порівнюючи із плацебо. Окрім того, пацієнти, які отримували препарат, як правило, демонстрували кращі показники роботи серцевого м’яза. Також дослідницька група підтвердила, що, незважаючи на вплив атацигуату на уповільнення кальцифікації клапанів, засіб не впливає негативно на кісткову тканину. Зараз науковці планують заключний етап випробувань, який, на їхню думку, підтвердить попередні результати.

Джерело: https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIRCULATIONAHA.123.066523