Головна Новини Кардіологія та кардіохірургія Тромбектомія за допомогою міліспінера – нова технологія видалення тромбів

9 червня, 2025

Тромбектомія за допомогою міліспінера – нова технологія видалення тромбів

Тромбектомія за допомогою міліспінера – нова технологія видалення тромбів

Milli-spinner thrombectomy, або тромбектомія за допомогою міліспінера, – це інноваційна технологія механічного видалення тромбів, розроблена дослідниками Стенфордського університету (Каліфорнія, США). Вона призначена для лікування ішемічних інсультів, інфарктів міокарда, тромбоемболії легеневої артерії та інших захворювань, пов’язаних з утворенням згустків крові. Перші результати досліджень були опубліковані у 2024 році, а в червні 2025 року в журналі Nature були представлені успішні досліди на тваринах. Зараз учені отримали ліцензію на свій винахід і очікують на початок клінічних випробувань.

Для рятування життя через катетер у судину вводиться мініатюрний пристрій – міліспінер. Винахід має порожнисту обертову структуру з лопатями та прорізами, які створюють локалізовану зону всмоктування. Обертання міліспінера створює компресійні та зсувні сили, які стискають та ущільнюють фібрин, із якого складається тромб, що зменшує його об’єм до 95 %. Окрім того, під час цього процесу із тромбу вивільняються еритроцити, що сприяє його подальшому зменшенню. Залишки легко видаляються за допомогою аспірації.

До переваг технології належить, по-перше, висока ефективність, адже успішне видалення тромбу відбувається з першої спроби у 90 % випадків, що значно перевищує показники традиційних методів. Окрім того, процедура є швидкою (триває приблизно хвилину) та безпечною (знижуються ризики ускладнень, пов’язаних із фрагментацією тромбу та утворенням дистальних емболів). Також тромбектомія за допомогою міліспінера є універсальною процедурою, адже може застосовуватися для лікування різних типів тромбів, включно із великими та щільними.

У 2021 році в усьому світі зареєстровано 7,25 мільйони смертей від інсульту, з яких 3,59 мільйони – від ішемічного. Інсульт залишається другою провідною причиною смерті та третьою причиною інвалідності у світі. Щорічно понад 7 мільйонів людей у світі страждають від інфаркту міокарда, а в Європі реєструється приблизно 430 тисяч випадків тромбоемболії легеневої артерії. До сучасних рекомендованих методів видалення тромбів належать тромболітична терапія, або тромболізис, а також тромбектомія.

Джерело: https://interestingengineering.com/health/breakthrough-spinning-stroke-treatment